24. 01. 2017 17:06 | BRATISLAVA/ Reuters, ml

Švéd poprel gravitačný zákon a ako prvý na svete skočil na skútri dvojité salto

Video budete pozerať so zatajeným dychom.

Daniel Bodin sa stal prvým človekom na svete, ktorý na skútri skočil dvojité salto vzad.
Daniel Bodin sa stal prvým človekom na svete, ktorý na skútri skočil dvojité salto vzad. Foto: Reuters

Švédskemu freestylovému jazdcovi Danielovi Bodinovi sa podaril husársky kúsok. Ako prvý na svete úspešne ustál dvojité salto vzad na snežnom skútri.

 

Bodin nie je prvý ani jediný, kto sa o to pokúšal. V roku 2009 sa trik vo vzduchu podaril aj Levi LaValleeovi, no po pristáti spadol. Na dvojité salto vzad si brúsili zuby aj Američania Colten Moore a Heath Frisby, no Bodin ich predbehol. Kým 31-ročný Švéd ho skočil tento mesiac v lese blízko jeho domu pri meste Malung, dvojica rivalov sa o to pokúsi na tohtoročných X Games v Aspene. Tie sú na programe koncom januára.

Pokus Levi LaValleea z roku 2009:


„Stále si neuvedomujem, že som to dal. Som prvý na svete, komu sa dvojité salto vzad podarilo na snežnom skútri, ktorý váži 226 kíl," povedal freestyler krátko po úspešnom pokuse a dodal, že na tento moment čakal celý život. Pre spresnenie Bodinových slov, jeho špeciálne upravený a odľahčený skúter váži „iba" 204 kilogramov.

Nie je to prvý rekord, ktorý Bodin získal. V roku 2008 sa mu podarilo najdlhšie salto vzad na snežnom skútri. Preletel 44,8 metra. Švédsky jazdec má na konte tri zlaté medaily z prestížnych X Games a túto zbierku sa pokúsi rozšíriť už koncom tohto mesiaca.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?