20. 07. 2017 10:24 | PARÍŽ/TASR

F1 zavádza od budúceho roka revolučnú novinku

Pri prvých testoch "svätožiary" pred rokom mali jazdci rozdielne pocity.

Brazílsky jazdec F1 zo stajne Williams Felipe Massa počas predsezónnej testovacej jazdy na okruhu Catalunya v Montmelo.
Brazílsky jazdec F1 zo stajne Williams Felipe Massa počas predsezónnej testovacej jazdy na okruhu Catalunya v Montmelo. Foto: TASR/AP

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) zavedie od budúcej sezóny v motoristickej F1 povinnú ochranu kokpitu, takzvaný halo systém, medzi jazdcami prezývaný "svätožiara". Stane sa tak napriek mnohým nesúhlasným názorom.

FIA už dlhšie hľadala spôsob lepšej ochrany hlavy, svoje snahy zintenzívnila po smrti francúzskeho pilota F1 Julesa Bianchiho v júli 2015 a britského jazdca IndyCar Justina Wilsona o rok neskôr. Dizajn "halo" tvorí polkruhová bariéra okolo pretekárovej hlavy, ktorú ochraňuje pred väčšími úlomkami. Tento typ dostal prednosť pred priehľadným štítom, ktorý uzatvára celý kokpit.

Pri prvých testoch "svätožiary" v roku 2016 mali jazdci rozdielne pocity, niektorým sa systém ochrany páčil, iní ho kritizovali, najmä z estetických dôvodov. Preto sa skúšali aj iné ochranné prvky.

Polykarbonátový štít, ktorý zakrýval celý kokpit, testoval minulý víkend na Veľkej cene Veľkej Británie v Silverstone štvornásobný majster sveta Sebastian Vettel. Pilot Ferrari však bol voči nemu kritický, keď doslova povedal, že sa mu v ňom "krútila hlava". Nemec už predtým odporúčal zaviesť halo systém.

FIA vydala v stredu stanovisko, v ktorom uviedla, že "halo prezentuje najlepšie možné riešenie ochrany hlavy". Podľa médií by s podporou tímov mali byť neskôr doriešené detaily dizajnu "svätožiary". Informáciu priniesla agentúra AP.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?