05. 12. 2017 21:45 | LAUSANNE/MOSKVA/BERLÍN/TASR

Hovorca ruského parlamentu žiada bojkot ZOH, USA a Nemecko rozhodnutie MOV privítali

Organizačný výbor ZOH 2018 rozhodnutie MOV povoliť štart ruským športovcom len pod neutrálnou vlajkou "prijal a rešpektoval".

Členovia exekutívy MOV. V strede prezident MOV Thomas Bach.
Členovia exekutívy MOV. V strede prezident MOV Thomas Bach. Foto: Profimedia.sk

Ruskí politici a športoví funkcionári reagovali na rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) s rozhorčením. Ten v utorok suspendoval Ruský olympijský výbor v súvislosti s rozsiahlym dopingom a športovcom z krajiny dovolil štartovať na ZOH v Pjongčangu len pod neutrálnou vlajkou.

"Som šokovaná. O tom, či tam bude štartovať, sa musí rozhodnúť každý športovec sám," vyhlásila predsedníčka Ruského lyžiarskeho zväzu Jelena Välbeová. "Toto rozhodnutie môže a musí byť napadnuté, pretože určuje osud celej generácie športovcov a trénerov," citovala agentúra DPA šéfa curlingového zväzu Dmitriho Sviščova.

Nacionalistický politik a jeden z hovorcov parlamentu Igor Lebedev zase žiada, aby krajina bojkotovala celé zimné olympijské hry v Kórejskej republike. Podľa neho by stratili bez účasti Ruska význam.

Naopak, opačné emócie nastali u športových predstaviteľov USA, Nemecka, či ďalších krajín. "Medzinárodný olympijský výbor urobil silné a zásadné rozhodnutie. Neexistovali žiadne perfektné možnosti, ale toto rozhodnutie podstatne znižuje pravdepodobnosť, že sa to stane znovu," povedal šéf Olympijského výboru USA Scott Blackmun. "Je to dobrý deň pre svetový šport, dobrý deň pre nemecký šport," vyhlásil prezident nemeckého zväzu Alfons Hörmann.

Organizačný výbor ZOH 2018 rozhodnutie MOV "prijal a rešpektoval". "S MOV a všetkými ďalšími dôležitými hráčmi budeme spolupracovať na tom, aby sme zabezpečili, že všetci športovci a realizačné tímy budú mať najlepší možný zážitok z hier."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?