06. 12. 2017 12:03 | MOSKVA, NEW YORK/TASR

Kremeľ chce rozanalyzovať verdikt MOV skôr, než vydá rozhodnutie

Kosačov vidí za trestom západnú politiku, viní aj ruských funkcionárov.

Archívna snímka z olympijského mesta Soči, kde boli v roku 2014 ZOH.
Archívna snímka z olympijského mesta Soči, kde boli v roku 2014 ZOH. Foto: TASR/AP

Kremeľ potrebuje dôkladne rozanalyzovať verdikt Medzinárodného olympijského výboru (MOV) o potrestaní Ruska a jeho športových funkcionárov, skôr než urobí rozhodnutie o (ne)účasti krajiny na ZOH 2018 v Pjongčangu. Pre agentúru AP to uviedol Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina.

Po utorkovom rozhodnutí MOV zazneli hlasy aj o možnom úplnom bojkote Hier zo strany Ruska. "Potrebujeme dať emócie bokom a urobiť serióznu analýzu," reagoval Peskov, podľa ktorého Rusko stále potrebuje od MOV odpovede na niektoré otázky. Podľa Kremľa nie je prioritou potrestať alebo prepustiť funkcionárov, ktorí dostali od MOV zákaz účasti na ZOH.

Oveľa dôležitejšie je chrániť záujmy našich športovcov.

Prezident Ruského olympijského výboru (OKR) Alexander Žukov povedal, že 12. decembra sa uskutoční míting športovcov, trénerov a zväzových predstaviteľov, na ktorom sa rozhodnú, ako budú postupovať a či sa predstavia v Pjongčangu.

Ruskí športoví funkcionári nevykonali dostatočné množstvo práce, aby zabránili Medzinárodnému olympijskému výboru potrestaniu Ruska. Vyhlásil to predseda zahraničnopolitického výboru Rady Federácie (horná komora ruského parlamentu) Konstantin Kosačov MOV v utorok (5. 12.) suspendoval Ruský olympijský výbor v súvislosti s rozsiahlym dopingom a športovcom z krajiny dovolil štartovať na ZOH 2018 v Pjongčangu len pod neutrálnou vlajkou.

"Rozhodnutie je jasne súčasťou západnej politiky obmedzovať Rusko," vyhlásil Kosačov. "Na vine sú však aj ruskí športoví funkcionári, ktorí takýto verdikt dopustili. Mali by z toho vyvodiť osobnú zodpovednosť," citovala ho agentúra AP.

Reakcia americkej antidopingovej agentúry

Predstavitelia Americkej antidopingovej agentúry (USADA) privítali rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru ohľadom Ruska. MOV v utorok suspendoval Ruský olympijský výbor v súvislosti s rozsiahlym dopingom a športovcom z krajiny dovolil štartovať na ZOH 2018 v Pjongčangu len pod neutrálnou vlajkou.

"Rozhodnutie MOV je víťazstvom pre športovcov, ktorí sú čistí a úspechy dosahujú bez nedovolených podporných prostriedkov. MOV jasne deklaroval, že treba dodržiavať princípy fair play," citovala agentúra dpa slová výkonného šéfa USADA Travisa Tygarta, ktorý sa prihovára za to, aby bežcov na lyžiach, biatlonistov a ďalších rizikových športovcov testovali pred olympiádou minimálne päťkrát.

Rozhodnutie MOV

MOV potrestal Rusko pre podozrenia zo štátom sponzorovaného dopingového systému vrátane zámeny vzoriek na ZOH 2014 v Soči, s ktorými prišiel vyšetrovateľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richard McLaren. Už 25 športovcov dostalo doživotné olympijské tresty, Rusko prišlo o 11 medailí zo Soči vrátane štyroch zlatých. Kremeľ obvinenia zo štátom podporovaného dopingového programu rezolútne odmieta.

Ruskí športovci, ktorí splnia kvalifikačné kritériá i prísne antidopingové pravidlá, môžu štartovať na ZOH 2018 v individuálnych, či tímových súťažiach len pod názvom Olympijskí športovci z Ruska (Olympic Athlete from Russia), budú mať na sebe dresy s týmto menom a olympijskou vlajkou. Na všetkých ceremoniáloch bude hrať namiesto ruskej olympijská hymna.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?