30. 07. 2021 06:00 | TOKIO/tvnoviny.sk

Zaujali vás červené kruhy na športovcoch a neviete, z čoho sú? Vysvetlenie je však jednoduché

Na OH 2016 sa tým preslávil fenomenálny plavec Michael Phelps.

Plavec Kyle Chalmers.
Plavec Kyle Chalmers. Foto: Profimedia.sk

Pred piatimi rokmi na OH v Riu svet zaskočil fenomenálny plavec Michael Phelps. Americká legenda už v dôchodku totiž mala po tele hrozivo vyzerajúce červené kruhy. Píše Ladbible.

Na tohtoročných hrách v Tokiu sa objavili opäť, tentoraz ich ukázali jeho austrálsky kolega Kyle Chalmers a Japonec Akira Namba, ale aj niektorí gymnasti.

Na internete sa tak opäť rozprúdila búrlivá debata o tom, čo je ich príčinou. Odpoveď je jednoduchá. Ide totiž o liečebnú metódu zvanú „bankovanie“.

Ľudia sa o túto liečbu zaujímajú najmä vtedy, keď ich trápia bolesti chrbta, využíva sa však aj pri zápaloch, na lepšie prekrvenie tela či len ako obyčajný relax.

Terapeut vám na problémové miesta prikladá špeciálne nádobky - banky, a to tak, aby vytvárali podtlak. Prisaté nádobky prekrvujú liečenú oblasť, a tým sa uvoľní aj svalstvo.

Klasické bankovanie vyzerá tak, že do banky sa vloží horľavá látka, napríklad alkohol, k tomu napríklad bylinky alebo papier a obsah sa zapáli. Keď oheň zhasne, nádoba sa otočí hore dnom a priloží sa na liečené miesto.

Postupným ochladzovaním vzduchu vzniká vnútri nádobky vákuum. Nádobka sa takto prisaje na telo a pokožka sčervená, pre rozšírenie ciev.

Na jednom mieste sa takto pôsobí asi tri minúty. Modernejšia verzia využíva na vytvorenie vákua gumovú pumpu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?