25. 06. 2016 20:13 | BRATISLAVA/TASR

V ostrovnom derby triumf Balea a spol.

Typický ostrovný futbal s množstvom dlhých nakopávaných lôpt dopredu - tak sa dá charakterizovať najmä úvod druhého osemfinále.

Hráči Walesu Gareth Bale a Aaron Ramsey oslavujú gól v osemfinálovom zápase na ME.
Hráči Walesu Gareth Bale a Aaron Ramsey oslavujú gól v osemfinálovom zápase na ME. Foto: TASR/AP

Druhým štvrťfinalistom ME vo Francúzsku sa v sobotu stali futbalisti Walesu, ktorí Severných Írov zdolali 1:0 V Paríži vlastný gól Garetha McAuleyho rozhodol o tom, že mužstvo súpera sa v piatok 1. júla v Lille stretne s víťazom zápasu Maďarsko - Belgicko.

Druhé osemfinále na rozdiel od toho prvého neprinieslo veľa futbalového vzrušenia. Postúpilo mužstvo, ktoré má kvalitatívne vyššie parametre, v tomto zápase ich síce nedokázalo príliš realizovať, ale malo k dispozícii opäť hviezdu turnaja Garetha Balea, autora gólovej akcie.

Hráč Severného Írska Gareth Mcauley dáva vlastný gól po prudkej lopte hráča Walesu Garetha Balea do šestnástky na ME.
Hráč Severného Írska Gareth Mcauley dáva vlastný gól po prudkej lopte hráča Walesu Garetha Balea do šestnástky na ME. Foto: TASR/AP
 

I. polčas

Typický ostrovný futbal s množstvom dlhých nakopávaných lôpt dopredu - tak sa dá charakterizovať najmä úvod druhého osemfinále. K tomu opatrníctvo play off súboja. Prvú väčšiu šancu si po desiatich minútach vypracovali Severní Íri, keď po rýchlom a do strany rozvitom brejku sa Dallas dostal na hranici šestnástky k strele a vyprášil rukavice Hennesseyho. V 19. minúte sa predviedli aj Walesania.

Na center z ľavej strany si v šestnástke vyskočil Vokes, hlavou prihral Ramseymu a ten poslal loptu do siete, no z ofsajdovej pozície. Walesania mali miernu prevahu, pôsobili konštruktívnejšie, lenže priamočiary súper bol oveľa údernejší. Do čistých šancí sa nedostávali ani Severní Íri, pravda bomba Warda spoza šestnástky volala po góle.

II. polčas

Severnejší ostrovania hrozili aj na začiatku druhého polčasu, lenže ich nečakané obliehanie šestnástky neprinieslo vzruchy prvej kategórie. Hráčom chýbal vtip i rozvaha, čo vlastne definovalo celoplošné dianie. Naopak, v 53. minúte Ramsey ako jeden z mála tvorivých elementov poslal krásnu 30-metrovú diagonálu na hlavu Vokesa, ktorý ale loptu poslal z 10 metrov vedľa.

Bale naopak napálil z 27 metrov medzi žrde a aj solídne umiestnene. Avšak tretí gól z priameho kopu na ME nepridal, lebo McGovern predviedol brankársku excelenciu. Walesanom sa ťažko útočilo do hradieb súpera a po hodine hry štatistika vykazovala rohy 0:5 v ich neprospech. Baleov kop bol navyše prvým pokusom na bránku proti trom severoírskym.

Ani 75. minúta na týchto údajoch nič nezmenila, napriek tomu bola kľúčom k tajničke zápasu - Baleov center si zrazil do vlastnej bránky McAuley a Wales sa ujal vedenia 1:0. Jeho hráči záver zápasu potom prakticky bez problémov odkontrolovalo.

Osemfinále:

Wales - Severné Írsko 1:0 (0:0)
Góly: 75. McAuley (vlastný). Rozhodovali: Atkinson – Mullarkey, Child (všetci Angl.), ŽK: Taylor, Ramsey - Dallas, S. Davies.
Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, B. Davies - Gunter, Allen, Ledley (63. J. Williams), Ramsey, Taylor - Vokes (55. Robson-Kanu), Bale
Sev. Írsko: McGovern - Hughes, McAuley (84. Magennis), Cathcart, J. Evans - Ward (69. Washington), S. Davis, C. Evans, Norwood (79. McGinn), Dallas - Lafferty

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?