13. 05. 2021 06:00 | POPRAD/Robert Ďurkáč

Za prvý gól zaplatil koláčmi od babky a mamy. Supertalent má na odchod do zahraničia ojedinelý názor

Odmalička vynikal medzi rovesníkmi. Ako priznal, svoju budúcnosť riešil s ďalšou veľkou nádejou Šimonom Nemcom.

Filip Mešár so spoluhráčmi.
Filip Mešár so spoluhráčmi. Foto: Facebook/Fotografia - Daniel Faix

V nabitom a veľmi skúsenom tíme Popradu bol najmladším stabilným hráčom. Je považovaný za výrazný talent mimoriadne nadaného ročníka 2004 s dobrými vyhliadkami pre budúcoročný draft do NHL.

Filip Mešár to s „kamzíkmi“ dotiahol až do finále Tipos extraligy. Ako priznal, počiatočný smútok z toho, že jeho tím ťahal za kratší koniec, už opadol.

„Prevládal zhruba prvé dva dni. Momentálne si však už vážime aj to druhé miesto a sme zaň radi,“ povedal na úvod 17-ročný tínedžer, ktorý gratuluje súperovi k titulu, no nemyslí si, že by boli horším mužstvom. „Možno sme boli aj lepší a určite bojovnejší. Zrejme nám však chýbalo aj to povestné šťastie,“ nazdáva sa.

Filip Mešár z Popradu vo finále proti Zvolenu.
Filip Mešár z Popradu vo finále proti Zvolenu. Foto: TASR
 

Spokojnosť a väčšie sebavedomie

Celkovo však z neho vyžaruje spokojnosť. „Z kolektívneho aj individuálneho hľadiska to bola moja zatiaľ najúspešnejšia sezóna a najviac som si ju užil. Som veľmi rád, že mi ako vedenie, tak aj tréneri, dávali toľko priestoru, za čo by som sa im chcel poďakovať,“ hovorí Mešár, podľa ktorého sa mu lepšie darilo po Novom roku.

„Bolo to po návrate z juniorského šampionátu z Kanady. Viacero ľudí mi hovorilo, že videli na mne určitý pokrok, za čo som rád. Je možné, že som na MSJ nabral väčšie sebavedomie. Môže to však byť aj tým, že som si už zvykol na mužský hokej,“ myslí si.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Neviem, či ma protihráči chceli zraniť alebo zabiť, hovorí objav našej ligy. Len krok ho delí od MS

Ako sa nám zdôveril, predsezónne ciele mal úplne iné. „Túžil som odohrať v A-tíme nejaké zápasy, mojim tajným snom bolo 20. Nad MS juniorov som vôbec neuvažoval, skôr som svoju pozornosť upriamil na majstrovstvá sveta do 18 rokov.“

Koláče za gól ho povinností nováčika nezbavili

Októbrovú premiéru medzi dospelými mal ako zo sna. V stretnutí proti Nitre sa totiž dočkal prvého gólu. Za takéto momenty sa zvyčajne niečo platí. „Už počas zápasu mi chalani hovorili, že ma to bude stáť buď nejaké peniaze alebo koláče, rozhodol som sa preto pre druhú možnosť,“ ozrejmil benjamín tímu, ktorý, paradoxne, už má bohaté skúsenosti s povinnosťami nováčika.

Premiérový gól Mešára medzi mužmi


Zdroj: YouTube/Tipos Extraliga

„Mám to šťastie, že všade, kam prídem, som najmladší. V kabíne mužov som preto musel upratovať a vysávať celú šatňu, taktiež zbierať puky či už počas zápasovej rozcvičky alebo po tréningoch,“ priblížil šikovný útočník, ktorý musel chalanov ešte dvakrát pohostiť koláčikmi - na narodeniny a po prvom góle v play off.

Ako vysvetlil, bolo to bez akýchkoľvek komplikácií. „Piekli mama, babka a teta, nemali s tým najmenší problém. Každá si zobrala na starosť jeden koláč. Chalani si pochvaľovali jablkový, punčový a koláč so šľahačkou.“

Po príchode do Popradu pravidelne vynikal

Kým on ich zásoboval cukrovinkami, spoluhráči mu to vracali odovzdávaním rád a skúseností. „Boli sme veľmi dobrá partia či už na ľade alebo v kabíne. Starších spoluhráčov som sa veľa vypytoval na rôzne veci, čo som sa následne snažil pretaviť v tréningu alebo v zápase. Zrejme aj to ma posunulo vpred,“ myslí si rodák zo Spišskej Belej, ktorý hokejovo začínal v Kežmarku.

V akcii v semifinále proti Michalovciam.
V akcii v semifinále proti Michalovciam. Foto: Facebook/Martin Krystynek - MQEP
 

Vďaka jednému turnaju sa dostal tam, kde je doteraz. „Konalo sa to v Poprade, kde si ma všimli tamojší tréneri. Následne zavolali otcovi, či by som tam nechcel ísť hrávať. Napokon som tam prestúpil v treťom ročníku pod podmienkou, že ak budem hrať hokej v Poprade, musím tam chodiť aj na hokejovú školu,“ prezradil nám talent, ktorý odmalička medzi rovesníkmi vynikal.

Vďaka tomu ho viackrát ostaršili, aby mohol hrať vo vyššej vekovej kategórii. Hoci mu to spočiatku nerobilo žiadne problémy, presunmi do starších kategórií to bolo iné. „Postupne, ako som prichádzal do starších výberov či už dorast alebo juniorka, občas pred zápasmi boli stresy, že ako to dopadne. Po odohratí jedného dvoch zápasov som si však už zvykol na tempo,“ vysvetlil.

Nadanie Filipa Mešára

Zdroj: Twitter/Peter Vretenička

HMS ako veľmi dobrá skúsenosť

V jeho priamočiarom hokejovom raste mu pravdepodobne pomohli aj prestížne turnaje za výber HMS, ktorý tvorili talentovaní chalani z jedného ročníka. Tí si merali sily so zahraničnými rovesníkmi.

„Boli to super konfrontácie, okrem Európy sme boli dvakrát aj v Spojených štátoch a raz v Kanade. Prakticky celá partia z reprezentácie do 18 rokov sme chalani, ktorí sme boli vo výbere HMS, takže sa spolu poznáme. Veľmi sa mi páčilo v USA, kde sme bývali v rodinách, čo bolo nezvyčajné,“ loví v spomienkach Mešár.

Odmietanie zahraničia

Vzhľadom na veľký talent nečudo, že sa ho už ako veľmi mladého pokúsili uloviť zahraničné kluby. „Už ako 14-ročný som mal možnosť ísť do Česka, napokon som sa rozhodol zostať. Následne aj v pätnástich či v šestnástich ma oslovili aj z Fínska, kde som mohol ísť hrať za dorast. Keďže som mal v Poprade dobré podmienky na trénovanie, zotrval som tu a neľutujem to,“ hovorí otvorene.

Usmiaty Filip Mešár vo štvrťfinále proti Detve.
Usmiaty Filip Mešár vo štvrťfinále proti Detve. Foto: Facebook/Martin Krystynek - MQEP
 

Viacerí hráči pár rokov pred dospelosťou veku preferujú odchod do zahraničia, prípadne za veľkú mlák v snahe nájsť lepšie podmienky pre ich rozvoj. Filip je však iného názoru. „Domnievam sa, že je lepšie ísť do zahraničia už ako 12 alebo 13-ročný a byť tam väčšiu časť mládežníckej kariéry. Vláčiť sa tam trebárs ako 16-ročný je už podľa mňa zbytočné, keďže hráčovi do draftu zostáva rok, dva alebo tri,“ vysvetľuje stabilný člen reprezentácie do 18 rokov.

Pandémia zmarila plány

Tá, vzhľadom na pokračujúcu pandémiu koronavírusu, opäť nemôže zabojovať o návrat medzi svetovú elitu. Berúc do úvahy kvalitu, akou slovenský hokej na tejto úrovni momentálne disponuje, je predpoklad, že by sa cieľ podarilo naplniť. S týmto názorom súhlasí aj samotný Mešár.

„Jednoznačne sme tento rok chceli postúpiť. Škoda, že o to budeme bojovať až o rok. O našom ročníku 2004 sa hovorí ako o mimoriadne dobrom, preto sme na budúci rok chceli hrať s najlepšími tímami sveta. Dúfam, že sa nám to v roku 2022 podarí a vrátime našu osemnástku tam, kam patrí,“ uviedol mladík, ktorý má veľmi blízky vzťah s dvoma supertalentami Šimonom Nemcom a Jurajom Slafkovským .

Zdroj: Instagram/Filip Mešár

Kamarátom drží palce

Čoskoro nás čaká seniorský šampionát v Lotyšsku, na ktorý sa Šimon s Jurajom môžu prebojovať, keďže stále figurujú na súpiske trénera Craiga Ramsayho. Filip je s oboma rovesníkmi v kontakte.

„Po každom zápase si napíšeme, aj oni ma podporovali počas finále so Zvolenom. Sme výborní kamaráti, poznáme sa odmalička, prakticky od HMS výberov. Držím im palce, v príprave hrali veľmi dobre, a tak si myslím, že sa na MS prebojujú,“ skonštatoval.

Spoločne konzultovali budúcnosť

Práve obranca Nemec bol spolu s Mešárom stabilným účastníkom tohtoročnej Tipos extraligy. O oboch sa pred pár mesiacmi hovorilo, že v ďalšej sezóne, pre nich draftovej, už možno budú v zámorskej juniorke.

Mešár však nedávno predĺžil s Popradom zmluvu a Šimon Nemec nám prezradil , že tiež zostane na Slovensku. Natíska sa preto otázka, či spoločne nekonzultovali svoju budúcnosť. „Áno, písali sme si, on sa skôr rozhodol pre zotrvanie na Slovensku, len sme to ešte nechceli púšťať na verejnosť,“ potvrdil nám Mešár.

Sústredený Filip Mešár počas finálového duelu so Zvolenom.
Sústredený Filip Mešár počas finálového duelu so Zvolenom. Foto: Facebook/Fotografia - Daniel Faix
 

Obaja však za týmto krokom vidia aj iný zmysel. „Dúfame, že urobíme dobré meno našej lige a že si z toho zoberú príklad ďalší chalani, ktorí uprednostnia zotrvanie doma pred odchodom do zámoria,“ vysvetlil s dôvetkom, že ak by sa jeden rozhodol pre odchod, druhý by ho nasledoval.

Záujem zo zámoria nehral rolu

V prípade Mešárovho rozhodovania nezavážil ani veľký záujem naprieč všetkými tromi top juniorskými ligami. „Čo viem, tak najviac sa o mňa zaujímali tímy z WHL, sčasti aj z QMJHL. Podľa agenta by mi však najviac sadla OHL,“ predostrel aj s následným odôvodnením.

„Z týchto troch líg sa v nej hrá najútočnejší hokej, padá tam veľa gólov, čo by mi vyhovovalo, jednak aj preto, že som technickejší hráč. WHL je viac defenzívna súťaž, hrá sa tam podstatne viac do tela,“ rozmenil na drobné zámorské juniorky.

Možnosť odchodu

CHL draft do týchto súťaží sa blíži, Filip však má o svojich prioritách jasno. „Komunikoval som s agentom, ktorý chce, aby som zostal celú sezónu v Poprade a zároveň aby si ma niekto v drafte vybral. Pravdepodobne to bude nejaký tím z OHL, hoci na pozíciách takmer určite klesnem, keďže som už deklaroval, že zostanem na Slovensku,“ nazdáva sa.

Ako však uviedol, má v zmluve zakotvené, že ak by v Poprade niečo nefungovalo alebo by sa mu nedarilo, môže odísť do zahraničia. Tam by celkom určite tiež našiel adrenalínovú aktivitu podobnú tej v Spišskej Belej.

„Každé leto sa u nás koná festival, kde je asi desaťkilometrová trať s prekážkami, čo je síce zábavné, ale aj dosť náročné. Beriem to však ako spestrenie kondičnej prípravy pred novou sezónou,“ uzavrel.

Filip Mešár počas septembrového Tatranského pohára.
Filip Mešár počas septembrového Tatranského pohára. Foto: facebook/HK Poprad
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej

Už ste čítali?