20. 10. 2021 06:00 | POPRAD/Robert Ďurkáč

Nedávno sa o ňom priliš nehovorilo, teraz ho vidia v 1. kole. Čaká nás historicky najúspešnejší draft NHL?

Ešte ani raz v 1. kole draftu do NHL neboli vybratí traja Slováci.

Filip Mešár na archívnej snímke.
Filip Mešár na archívnej snímke. Foto: facebook/HK Poprad

Zdá sa, že slovenskému hokeju po dlhých rokoch trápenia naozaj svitá na lepšiu budúcnosť. Prvým zábleskom bol augustový prestížny turnaj Hlinka Gretzky Cup, na ktorom reprezentácia do 18 rokov senzačne dokráčala až do finále.

Na ňom svoje kvality okrem iných ukázali aj účastníci tohtoročných juniorských aj seniorských majstrovstiev sveta Šimon Nemec a Juraj Slafkovský a Filip Mešár, ktorý sa predstavil len na prvom spomenutom šampionáte.

Filip Mešár (vľavo) sa po stretnutí zdraví so Šimonom Nemcom.
Filip Mešár (vľavo) sa po stretnutí zdraví so Šimonom Nemcom. Foto: facebook/HK Poprad
 

Kým obranca Nitry a útočník fínskeho TPS Turku sú v očiach odborníkov aj verejnosti považovaní za istých účastníkov 1. kola budúcoročného výberu nováčikov, posledný menovaný bol pred touto sezónou viac-menej na rozhraní druhého či tretieho kola.

Po skvelom úvode do ročníka 2021/2022 sa však prvotné prognózy menia k lepšiemu. Mešár má po deviatich dueloch na konte už päť bodov za štyri presné zásahy a jednu asistenciu. Pre porovnanie, v predošlej sezóne potreboval na tento počet gólov až 36 zápasov.

Zdroj: Twitter/Peter Vretenička

Hoci sa v renkingoch prestížnych novinárov Craiga Buttona a Boba McKenzieho z kanadskej televízie TSN neobjavuje, treba podotknúť, že obaja robili rebríček ešte v septembri, teda tesne pred alebo počas štartu slovenskej Tipos extraligy. Navyše, McKenzie ponúkol menoslov len 16 hráčov.

Na druhej strane, pred spomenutou dvojicou vydal rebríček aj rešpektovaný odborník Scott Wheeler zo špecializovaného webu The Athletic, ktorý Mešára ohodnotil na 30. pozíciu, teda do prvého kola draftu.

V deviatich renkingoch, vytvorených v mesiaci október, sa Mešár až osemkrát ocitol v top 32, teda v rámci úvodného kola.

Postavenie Filipa Mešára v prvých preddraftových rebríčkoch.
Postavenie Filipa Mešára v prvých preddraftových rebríčkoch.
 

Samotný Mešár sa z toho, že sa mu darí, pochopiteľne, veľmi teší. Dôvod je podľa neho jednoduchý. „Už v minulej sezóne som odohral celkovo 51 zápasov, takže som mal dostatok priestoru si zvyknúť na mužský hokej. Mám viac ice-timu, v priemere 17-18 minút, tréneri ma dávajú na presilovky aj oslabenia,“ hovorí rodák zo Spišskej Belej.

Ten, ako priznal, sa cez leto zameriaval najmä na dve veci. „V príprave som sa špeciálne zameriaval najmä na streľbu a zlepšenie fyzickej sily. Keďže som nižší, stále musím pracovať na zosilnení,“ uviedol univerzál, ktorý vie nastúpiť ako krídle, tak aj na pozícii centra.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Za prvý gól zaplatil koláčmi od babky a mamy. Supertalent má na odchod do zahraničia ojedinelý názor

Mešár, ako uviedol špeciálne pre tvnoviny.sk., jedným okom tieto predbežné renkingy sleduje. „S agentom o tom komunikujem, avšak nejako to neriešim, keďže nikde ešte nemám zaručené, že vôbec prejdem draftom. Mám to vo svojich rukách a spravím pre to všetko. Do draftu je ešte pomerne dosť času,“ priblížil veľký talent slovenského hokeja, ktorý púta pozornosť skautov.

Zástupcovia viacerých organizácií NHL ho totiž naživo chodia sledovať. Podľa našich informácií si ho v poslednom čase na vlastné oči pozreli zástupcovia Arizony, Calgary, ale aj Washingtonu či Tampy. Vie o tom aj samotný Mešár. „Osobne som sa nestretol ani s jedným z nich. S agentom sa však o tom rozprávame, dáva mi ich reporty, ako som sa im páčil v danom stretnutí,“ vysvetlil.

Skauti totiž po každom zápase uvádzajú detaily toho, čo sa im páčilo a čo, naopak, musí zlepšiť. „Vyzdvihujú moje zmýšľanie na ľade a korčuľovanie. Taktiež v pozitívnom svetle hovoria aj o mojich súbojoch,“ ozrejmil veľký talent spod Tatier, ktorý si už jedným draftom prešiel.

Filip Mešár pred októbrovým duelom proti Košiciam.
Filip Mešár pred októbrovým duelom proti Košiciam. Foto: facebook/HK Poprad
 

V rámci CHL draftu do juniorských líg si ho vybral Kitchener Rangers z Ontario Hockey League. Vzhľadom na to, že sa Mešárovi medzi mužmi darí, je pochopiteľné, že by ho radi uvítali v Kanade.

„Tréner Kitcheneru mi píše, aby som tam šiel, že ma veľmi chce v tíme. Momentálne som však nastavený tak, že sezónu chcem dohrať na Slovensku. Dostávam veľa priestoru, darí sa mi, takže zatiaľ ide všetko tak, ako má,“ uzavrela naša ďalšia veľká hokejová nádej, ktorá môže byť súčasťou prepísania dejín slovenského hokeja. Ani raz sa totiž ešte nestalo, že by sme mali v prvom kole troch draftovaných hráčov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej

Už ste čítali?