01. 08. 2021 17:47 , článok bol aktualizovaný 01. 08. 2021 21:02 | TOKIO/TASR

Bieloruská bežkyňa chce po nátlaku vlastných emigrovať, Česko jej ponúklo azyl

Ak by ho dostala, odletela by tam s vracajúcimi sa českými reprezentantmi.

Kryscina Cimanovská.
Kryscina Cimanovská. Foto: AP Photo/Martin Meissner

Česko ponúka bieloruskej bežkyni Kryscine Cimanovskej vízum, aby sa vyhla nútenému návratu do svojej vlasti, oznámil v nedeľu český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek.

Ako informoval portál Novinky.cz, 24-ročnú športovkyňu a kritičku režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka podľa jej slov nútia predčasne sa vrátiť z olympijských hier v Tokiu do vlasti.

Cimanovská mala pretekať v pondelok (2. 8.) v behu na 200 metrov, ale bieloruský tím ju v nedeľu odviezol na letisko. Zavolala políciu, ktorá ju po niekoľkých hodinách strávených na letisku odviezla na bezpečné miesto.

„Situáciu okolo bieloruskej šprintérky Krysciny Cimanovskej považujem za škandalóznu. ČR je pripravená pomôcť. Po dohode s premiérom a ministrom vnútra jej ponúkame vízum na vstup na územie, aby sa u nás mohla uchádzať o medzinárodnú ochranu. Naša ambasáda v Tokiu je tiež pripravená pomôcť," informoval Kulhánek na Twitteri.

V otvorenom liste vyzval vládu na pomoc predseda Národnej športovej agentúry Filip Neusser. Podľa neho by v prípade udelenia azylu mohla Cimanovská pricestovať do ČR vládnym špeciálom, ktorým sa budú do vlasti vracať českí reprezentanti.

Kryscina Cimanovská.
Kryscina Cimanovská. Foto: AP Photo/Petr David Josek
 

Ako predtým informovali spravodajská televízia BBC a portál Meduza.io, bieloruská atlétka mala v pondelok štartovať v ženskej disciplíne beh na 200 metrov. Pred niekoľkými dňami však uverejnila na sociálnej sieti Instagram video, v ktorom kritizovala vedenie bieloruského olympijského tímu za to, že bez jej vedomia rozhodlo o tom, že sa zúčastní aj na štafete 4x400 metrov.

V nedeľu mali následne podľa jej slov za ňou prísť jej tréneri a oznámiť jej, aby sa zbalila, pretože letí späť domov do Bieloruska. „Žiadam Medzinárodný olympijský výbor o pomoc. Bol na mňa vyvinutý tlak a snažia sa ma vyviesť z krajiny bez môjho súhlasu, preto žiadam MOV, aby zasiahol," napísala bežkyňa na sociálnej sieti Telegram.

Крысціна Ціманоўская звярнулася да Міжнароднага алімпійскага камітэту

Крысціна Ціманоўская звярнулася да Міжнароднага алімпійскага камітэту з просьбаю ўмяшацца ў сітуацыю Спартоўка пацвярджае, што яе спрабавалі вывезці з Японіі без ейнай згоды. «Я прошу Международный Олимпийский Комитет о помощи, на меня было оказано давление и меня пытаются вывезти из страны без моего согласия, поэтому я прошу МОК вмешаться в это», – кажа Крысціна. Крыніца: Фонд спортивной солидарности/BSSF

Uverejnil používateľ Белсат TV Nedeľa 1. augusta 2021

Zdroj: Facebook/Белсат TV

Cimanovskú mali na letisko odprevadiť dvaja členovia bieloruskej delegácie v Tokiu - psychológ a jeden predstaviteľ Národného olympijský výboru Bieloruska. Na letisku sa však atlétka obrátila na políciu.

Pre agentúru Reuters atlétka uviedla, že do Bieloruska sa nevráti. Podľa bieloruského novinára z portálu Nexta sa Cimanovská plánuje obrátiť na rakúske veľvyslanectvo v Tokiu a požiadať o azyl.

MOV v krátkom vyhlásení uviedol, že si je vedomý správ o bieloruskej atlétke a že požiadal Národný olympijský výbor Bieloruska o vysvetlenie.

Bieloruský olympijský tím neskôr uviedol, že Cimanovskú z olympiády stiahli pre jej "emocionálny a psychický stav" a že sa nezúčastni na behu na 200 metrov a ani na štafete 4x400.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2020

Už ste čítali?