01. 05. 2016 10:11 | NEW YORK/TASR

Zomrel muž (†94), ktorého FBI neznášala

Berrigan bojoval proti intervenciám USA, verejne podpálil spisy odvedencov do Vietnamu.

Daniel Berrigan na archívnej snímke 9. apríla 1982.
Daniel Berrigan na archívnej snímke 9. apríla 1982. Foto: TASR/AP

Vo veku 94 rokov zomrel v sobotu americký katolícky kňaz, teológ, pedagóg, spisovateľ a mierový aktivista Daniel Berrigan, člen rehole Spoločnosť Ježišova.

Istý čas patril spolu so svojím bratom Philipom k desiatim osobám najhľadanejším americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI), a to za vandalizmus a ničenie verejného majetku.

Bratia Berriganovci patrili v 60. rokoch k čelným predstaviteľom protivojnového hnutia a v máji roku 1968 spolu s ďalšími aktivistami v Catonsville v americkom štáte Maryland z budovy odvodovej komisie vyniesli spisy odvedencov do Vietnamu a verejne ich podpálili.

Skupina Catonsville Nine bola za tento čin odsúdená. Keď však mal Berrigan nastúpiť do výkonu trestu, zmizol a dlhší čas sa mu potom darilo skrývať pred FBI, aj keď ako kňaz verejne pôsobil naďalej.

O svojej skúsenosti s Catonsville Nine napísal divadelnú hru, ktorá bola uvedená na Broadwayi a bola aj sfilmovaná.

Neskôr bol odporcom americkej intervencie v Strednej Amerike, brojil aj proti vojnám v Perzskom zálive a Kosove, bol aj proti americkej invázii v Afganistane, ako i proti angažovaniu sa USA v Iraku. Aktívny bol aj v kampani proti interrupciám a bol odporcom trestu smrti. Podporoval hnutie Occupy Wall Street (Obsaďte Wall Street), ktorého členovia protestovali proti spoločenskej a sociálnej nerovnosti, nenásytnosti korporácií a vplyvu ich peňazí a lobistov na vládu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?