02. 06. 2016 15:16 | BRATISLAVA/ROCK

Senzačný objav! Egyptský faraón mal dýku vyrobenú z meteoritu

Egypťania vedeli už v 13. storočí pred naším letopočtom s akým materiálom pracujú.

Dýka faraóna Tutanchamona
Dýka faraóna Tutanchamona Foto: Profimedia

Najnovšia analýza železnej dýky nájdenej v hrobe faraóna Tutanchamona v roku 1925 potvrdila, že bola vyrobená zo zlúčeniny obsahujúcej prímes meteoritu. Podľa archeológov si starí Egypťania materiál veľmi cenili a považovali ho za dar a posolstvo od bohov.

Pre jeho označenie dokonca vytvorili špeciálny znak, ktorý v doslovnom preklade znamená „železo z neba". Archeológovia naznačujú, že starovekí Egypťania vedeli už v 13. storočí pred naším letopočtom s akým materiálom pracujú. Informoval o tom spravodajský server CNN.

Posmrtná maska faraóna Tutanchamón
Posmrtná maska faraóna Tutanchamón Foto: TASR
 

Vedci na Milánskej polytechnickej univerzite vďaka röntgenovej fluorescenčnej spektrometrii (XRF), už skoršie špekulácie archeológov potvrdili. Analýza zverejnená v odbornom časopise Meteoritics & Planetary Science odhalila, že dýka je vyrobená zo zlúčeniny železa, niklu a kobaltu, pochádzajúcich z meteoritu.

"Svojimi vedomosťami tak predbehli západnú kultúru o viac ako dvetisíc rokov," hovoria vedci. Predbežné výsledky scanu Tutanchamónovej hrobky, ktoré boli zverejnené pred tromi mesiacmi tiež odhalili, že sa za ňou nachádzajú ďalšie dve miestnosti. Archeológovia dúfajú, že v nich nájdu hrobku legendárnej kráľovnej Nefertiti.

Ak by sa táto teória potvrdila, objavenie posledného miesta odpočinku Nefertiti by bolo - najvýznamnejším egyptským archeologickým objavom tohto storočia. Jednou z najväčších senzácii v dejinách archeológie bol aj samotný nález Tutanchamónovej hrobky v roku 1922. Dejinne bezvýznamný vládca sa tak vďaka objavu stal jednou z najznámejších postáv starovekého Egypta.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?