11. 07. 2016 13:57 | DAILY MAIL/ROCK

Symbol protestov proti policajnému násiliu, tichý odpor mladej ženy

Len ticho skrížila ruky, pustila ich dolu a dívala sa na policajtov.

Táto ikonická fotografia sa stala synonymom protestov.
Táto ikonická fotografia sa stala synonymom protestov. Foto: TASR/AP

Za tento „zločin" strávila matka a zdravotná sestra 24 hodín v base. Žena zachytená na ikonickej fotografii z Baton Rouge je 28-ročná Ieshia Evans.

Matka a zdravotná sestra

Táto ikonická fotografia sa stala synonymom protestov. Ieshia je licencovaná zdravotná sestra a matka 5-ročného syna a v sobotu sa zúčastnila svojho prvého protestu. Jej priateľka povedala Dailymail.com, že bola zatknutá potom, čo sa policajti snažili demonštrantov vytlačiť.

Ewans považovala policajný zákrok za nespravodlivý, pretože demonštranti neboli ozbrojení, preto len ticho skrížila ruky a pustila ich dolu. Policajní ťažkoodenci ju zatkli a zadržali na 24 hodín, potom ju prepustili. Pred cestou domov po prepusten, musela stráviť niekoľko hodín v hotelovej izbe, aby sa dala dokopy.

Nenechala to len tak

„Vždy to bola mierumilovná žena s krásnou dušou, poznám ju už 20 rokov a na mojej svadbe bola čestná dáma a ja som krstná jej synovi. Je pre mňa všetkým a som rada, že je v bezpečí a nič sa jej nestalo. Som hrdá, že sa rozhodla konať a prišla protestovať. Vždy keď videla protesty, veľmi ju to zasiahlo, preto sa aj ona rozhodla konať," povedala jej priateľka.

 

Svojho syna aj s jeho otcom nechala v New Yorku a pricestovala do Baton Rouge, aby sa zúčastnila demonštrácie a tu ju zatkli. Evans len šla so skríženými rukami po ulici a pozerala sa na policajtov, asi sa im to nepáčilo a zatkli ju. Zatknutie bolo drsné, no vo väzení všetkých demonštrantov milý úradník ubezpečil, že s nimi budú zaobchádzať dobre.

Ewans po prepustení povedala: „Chcem, aby ste vedeli, že oceňujem všetky priania a lásku, no toto je všetko božia práca. Ja som čln! Sláva najvyššiemu! Som rada, že som živá a v bezpečí. A tiež, že neboli žiadne obete, ktoré by som videla."

Hovorca štátnej polície v Louisiane povedal, že väčšina bola držaná za blokovanie diaľnice. Celkovo bolo zadržaných 102 ľudí. Medzi nimi aj prominentný člen hnutia Black Lives Matter (Na čiernych životoch záleží) DeRay McKesson.

Polícia povedala, že zatkla iba tých, ktorý ignorovali jej výzvy a blokovali dopravnú tepnu.  "Jediný kto sa choval násilne, bola polícia. Pretože demonštranti zachovali pokoj tu, tak ako aj po celých štátoch," povedal McKesson.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?