02. 02. 2017 17:15 | BUKUREŠŤ/TV Markíza

Rumunskom zmietajú protesty: Vláda dekriminalizovala korupciu politikov do 44-tisíc eur

Za rozzúrený národ sa postavil aj rumunský prezident.

Protesty v hlavnom neste Bukurešti.
Protesty v hlavnom neste Bukurešti. Foto: TV Markíza

Dávali ich za príklad v boji proti korupcii. Situácia v Rumunsku sa však v posledných týždňoch nevyvíja práve ukážkovo. Zámer vlády oslobodiť niektorých korupčníkov z väzenia vyvolal v krajine najväčšie protesty za uplynulých 25 rokov.

Odhadom až štvrť milióna ľudí vyšlo včera do ulíc po celom Rumunsku. Najbúrlivejšia situácia bola v Bukurešti, ľudí neodradili ani mrazy. Zlodeji a zradcovia, skandoval dav a žiadal okamžitú demisiu vlády. Tá je pritom pri moci len mesiac.

„Toto vládne nariadenie nás ako krajinu pochová. Mám 10-ročnú dcéru, chcem pre ňu dobrú budúcnosť a urobím všetko preto, aby som zabránil dostať sa kriminálnikom na slobodu," povedala protetujúca žena.

„Čo je to za vládu, ktorá chce na slobodu pustiť zlodejov z väzenia a legalizovať kradnutie," pýtajú sa ľudia.

Rumunsko v ostatných rokoch tvrdo zakročilo proti korupcii. Za mrežami skončil premiér, niektorí ministri aj poslanci. Pre korupciu v roku 2015 padla aj vláda. Tomu je ale zdá sa koniec...

„To čo sa aktuálne deje v Rumunsku je veľmi znepokojivé. Urobili tak fenomenálny posun a teraz, keď majú pred sebou posledné metre maratónu otočili smer. Chcem vyzvať vládu, aby neschádzala z cesty," povedal podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

 

Ľavicová vláda novým nariadením zrušila trestnosť niektorých korupčných činov, vrátane zneužitia úradu. Korupcia by tak po novom mala byť trestná len ak škody presiahnu 44-tisíc eur. Z kontroverznej milosti by tak mohli ťažiť mnohí obvinení či už odsúdení politici.

„Je zrejmé, kto bude ťažiť z tohto nariadenia - ministri, poslanci, starostovia, všetci tí, ktorí boli kedysi vo vedení tejto krajiny," vysvetlila riaditeľka antikorupčnej agentúry Laura Codruta Kovesi.

Za rozzúrený národ sa postavil aj rumunský prezident.

„V súvislosti s týmto nariadením som podal sťažnosť na ústavný súd," vyhlásil rumunský prezident Klaus Iohannis.

Vláda sporné nariadenie obhajuje slovami, že chcela iba uľaviť preplneným väzniciam v krajine.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?