10. 02. 2017 06:07 | BUKUREŠŤ/TASR

Rumuni to nevzdávajú, protestujú aj po odstúpení ministra spravodlivosti

Ľudia v uliciach vyzývajú vládu na odstúpenie.

Protesty v Rumunsku pokračujú.
Protesty v Rumunsku pokračujú. Foto: TASR

Napriek mrazivému počasiu vyšli vo štvrtok večer do ulíc rumunských miest opäť tisíce odporcov vlády, ktorí už desiaty deň po sebe protestovali proti jej krokom vnímaným ako brzda v boji proti korupcii.

Vlnu demonštrácií nezastavilo ani dnešné odstúpenie ministra spravodlivosti Florina Iordacheho, spoluzodpovedného za medzičasom zrušené vládne nariadenie, ktoré by sťažilo stíhanie verejných činiteľov zneužívajúcich svoje postavenie. Vláda premiéra Sorina Grindeana ustála v stredu hlasovanie o nedôvere v parlamente, ktoré v tejto súvislosti iniciovala opozícia.

Pokračujúce demonštrácie hlásili dnes z centra Bukurešti, ako aj zo sedmohradských miest Sibu a Kluž. Demonštranti na bukureštskom Námestí víťazstva premietali na priľahlé výškové budovy slová "vzdorujeme" a "existujeme", mávali rumunskými štátnymi vlajkami a vyzývali vládu na odstúpenie.

Menšie zhromaždenie podporovateľov vlády sa opäť konalo pred sídlom prezidenta Klausa Iohannisa, ktorý sa postavil proti spornému vládnemu nariadeniu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?