13. 03. 2017 06:21 | BUKUREŠŤ/TASR

Rumuni stále pokračujú v demonštráciách

Približne 2000 ľudí napriek daždivému počasiu pochodovalo cez rumunské hlavné mesto Bukurešť k parlamentu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR

Tisíce ľudí sa zúčastnili v nedeľu v Rumunsku najnovších pravidelných týždenných protikorupčných demonštrácií. Približne 2000 ľudí napriek daždivému počasiu pochodovalo cez rumunské hlavné mesto Bukurešť k parlamentu, pričom menšie demonštrácie sa konali prinajmenšom v šiestich ďalších mestách.

Protesty sa začali v januári. Vyvolalo ich vládne nariadenie, ktoré dekriminalizovalo niektoré korupčné trestné činy a podľa všeobecne rozšírenej mienky bolo jeho cieľom pomôcť určitým politikom.

Protesty mali vrchol začiatkom februára a boli vtedy najväčšími od zvrhnutia komunistického vodcu Nicolae Ceaušesca v roku 1989. Nariadenie neskôr odvolali, ale protesty pokračovali, keďže demonštranti mali stále obavy z plánov vytvoriť medzery v zákonoch, ktoré by boli v prospech skorumpovaných politikov.

Zákonodarca z vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) nedávno navrhol ďalšie legislatívne opatrenie na zmiernenie protikorupčných zákonov, ktoré by v prípade schválenia bolo ešte horšie než pôvodné vládne nariadenie.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?