02. 05. 2017 14:23 | BRATISLAVA/ROCK, DAILY MAIL

Agentka FBI s českými koreňmi utiekla do Sýrie, aby sa vydala za hrdloreza z IS

Teroristická organizácia ho primárne využívala na nábor radikálov v Nemecku.

Teraz pracuje ako hosteska.
Teraz pracuje ako hosteska. Foto: TV Markíza

Agentka FBI utiekla pred americkými úradmi, aby sa vydala za hrdloreza z Islamského štátu. Neskôr si uvedomila, že urobila chybu a vrátila sa do USA, aby sa priznala.

Denis Cuspert
Denis Cuspert Foto: Profimedia
 

Daniela Greenová, pôvodom z Československa, cestovala do Sýrie, kde si zobrala nemeckého občana Denisa Cusperta, ktorý bol známy ako raper Deso Dog. Neskôr si zmenil meno na Abu Talha al-Almani, to už bojoval v radoch Islamského štátu v Sýrii.

Zdroj:Twitter/Fatih Keleş

Teroristická organizácia ho primárne využívala na nábor radikálov v Nemecku a bývalý raper sa prezentoval v mnohých videách, ktoré propagovali Islamský štát. Vo videách ho ukazujú počas bojov ako pózuje s hlavami svojich obetí a vyhráža sa prezidentovi Obamovi. Podľa tajných služieb išlo o veľmi brutálneho člena IS.

 

Greenová mala fanatika vyšetrovať a spojila sa s ním prostredníctvom Skype. Komunikácia sa zmenila na vzťah a Greenová začala FBI o svojom novom priateľovi klamať. Dokonca za ním odišla do Sýrie.

Po mesiaci si uvedomila, že urobila chybu a súd ju odsúdil na dva roky väzenia.

Raper sa stal teroristom.
Raper sa stal teroristom. Foto: Profimedia
 

„Je to pre nás až zarážajúce sklamanie," povedal bývalý štátny zástupca John Kirby.

Podľa jeho názoru, všetci ľudia zo Západu, ktorí sa vyberú do Sýrie riskujú, že im teroristi odtnú hlavu.

Preto sa Greenová musela už dlho na svoju cestu pripravovať a koordinovať svoje kroky s islamistami. Ani jej príbuzní si na nej nevšimli nič podozrivé a ani by ich nenapadlo, čo sa agentka chystá urobiť.


V dobe jej odchodu do Sýrie, bola dokonca vydatá za Američana a povedala mu, že ide navštíviť svojich rodičov do Mníchova. Miesto toho, ale odletela do Istanbulu a neskôr do Sýrie za Cupertom.

Celý prípad sa odohral v roku 2014, Greenova si po návrate so USA odsedela dvojročný trest a teraz žije v strachu, že islamisti zistia miesto jej bydliska a zabijú ju. Podľa Daily Mail teraz pracuje ako hosteska v hoteli. Cuspert údajne zomrel pri bombardovaní koalície vedenej USA. No objavili sa aj informácie, že je živý a pokračuje v bojoch.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?