08. 06. 2017 16:45 , článok bol aktualizovaný 08. 06. 2017 17:43 | WASHINGTON/TASR

Bývalý riaditeľ FBI pod prísahou: Rusko zasahovalo do amerických prezidentských volieb

Americký prezident Donald Trump nečakane odvolal Comeyho z funkcie šéfa FBI 9. mája a odvtedy čelí podozreniam.

James Comey.
James Comey. Foto: TASR

Nemám nijaké pochybnosti o tom, že Rusko zasahovalo do priebehu amerických prezidentských volieb v roku 2016, uviedol dnes vo svojej výpovedi pod prísahou pred senátnym výborom na kontrolu tajných služieb bývalý riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey.

Ďalej povedal, že je presvedčený, že nijaké odovzdané volebné lístky neboli pozmenené.
Comey pred senátnym výborom vypovedá v súvislosti s podozreniami zo zásahov Ruska do amerických prezidentských volieb.

Americký prezident Donald Trump nečakane odvolal Comeyho z funkcie šéfa FBI 9. mája a odvtedy čelí podozreniam - objavili sa totiž správy, že vyvíjal nátlak na riaditeľa FBI, aby ukončil vyšetrovanie Trumpovho bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna.

Flynn zo svojej funkcie odstúpil 13. februára po tom, ako pripustil, že "neúmyselne" poskytol americkému viceprezidentovi Mikeovi Penceovi a ďalším "neúplné informácie" o svojej komunikácii s ruským veľvyslancom vo Washingtone Sergejom Kisľakom. Ku komunikácii malo dôjsť vlani 29. decembra.

Trump by mohol klamať

Bývalý riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey dnes uviedol, že si po svojom januárovom stretnutí s prezidentom Donaldom Trumpom začal robiť poznámky, pretože mal obavy, že by Trump mohol o ich rozhovoroch klamať.

"Úprimne som sa obával, že by o povahe našich stretnutí mohol klamať," povedal Comey počas vypočúvania pred senátnym výborom na kontrolu tajných služieb.

"Vedel som, že môže prísť deň, keď budem potrebovať záznam o tom, čo sa stalo, aby som mohol brániť nielen seba, ale aj FBI a našu bezúhonnosť," vyhlásil Comey.
Comey pred senátnym výborom vypovedá v súvislosti s podozreniami zo zásahov Ruska do amerických prezidentských volieb.

Živý prenos z výpovede pred senátom:

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?