30. 10. 2017 13:00 , článok bol aktualizovaný 30. 10. 2017 14:13 | MADRID/TASR

Španielsky generálny prokurátor vzniesol obvinenia proti katalánskym lídrom

Španielska vláda v Madride odvolala v sobotu katalánsky kabinet pod vedením Carlesa Puigdemonta.

Carles Puigdemont
Carles Puigdemont Foto: TASR/AP

Španielsky generálny prokurátor vzniesol v pondelok obvinenia zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií proti katalánskemu lídrovi Carlesovi Puigdemontovi a členom jeho regionálneho kabinetu. Prokurátor chce taktiež vzniesť obvinenia proti vláde regionálneho parlamentu. Informovala o tom agentúra AP.

Za tieto zločiny podľa AP môžu byť spomínaní predstavitelia na základe španielskych zákonov odsúdení na 30, 15 a 6 rokov väzenia.

 

Hlavný prokurátor José Manuel Maza vyhlásil, že požiada sudcov o preventívne opatrenia voči týmto funkcionárom, ale neuviedol, či by šlo o ich okamžité zatknutie a následné umiestnenie do väzby.

Španielska vláda v Madride odvolala v sobotu katalánsky kabinet pod vedením Carlesa Puigdemonta a oficiálne zaviedla nad Katalánskom priamu kontrolu. Španielsky premiér Mariano Rajoy ešte v piatok katalánsky parlament rozpustil a uviedol, že 21. decembra sa v tomto regióne budú konať voľby.

Puigdemont v sobotu vyzval na pokojný odpor a "demokratickú opozíciu" voči Madridu, ale nespresnil, akým spôsobom chce so svojimi prívržencami vzdorovať.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?