31. 12. 2017 08:20 | TEHERÁN/TASR

V Iráne to vrie, do ulíc vyšli študenti aj bežní ľudia. Polícia strieľa do demonštrantov

Nespokojenci sa zmobilizovali prostredníctvom sociálnych sietí po tom, ako v Iráne vzrástli ceny vajec, hydiny a ďalších základných potravín.

V Iráne sa stupňujú protivládne protesty.
V Iráne sa stupňujú protivládne protesty. Foto: TASR/AP

Dvaja účastníci nepovoleného protestu prišli o život v provincii Lorestán na západe Iránu.

Oznámila to v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na správy iránskych médií.

Podľa polooficiálnej tlačovej agentúry Mehr boli demonštranti zabití v noci na nedeľu na nepovolenom zhromaždení v meste Dorúd, na ktorom vypukli násilnosti.

"Boli zabití dvaja naši drahí dorúdski spoluobčania," uviedol zástupca guvernéra provincie Lorestán, ktorého citovala agentúra Mehr. Bližšie okolnosti smrti demonštrantov neuviedol.

Irán od štvrtka zažíva vlnu protestov proti ekonomickej politike vlády, na ktorých však zaznievajú i politické požiadavky.

Demonštrácie vypukli v druhom najväčšom iránskom meste Mašhad a rozšírili sa do ďalších miest vrátane Teheránu. Úrady počas nich zadržali už okolo 50 ľudí.

Nespokojenci sa zmobilizovali prostredníctvom sociálnych sietí po tom, ako v Iráne vzrástli ceny vajec, hydiny a ďalších základných potravín.

Podľa údajov AP sú terajšie protesty zrejme najväčšie, aké zasiahli Irán od vlny demonštrácií po sporných prezidentských voľbách v roku 2009.

Podporu súčasným protivládnym protestom v Iráne vyjadril aj americký prezident Donald Trump, voči čomu sa iránska vláda dôrazne ohradila.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?