06. 02. 2018 14:40 | MALE/TASR

Politická kríza na Maldivách vyvoláva obavy, zadržaní sudcovia podľa prezidenta chystali puč

K ich zadržaniu došlo po tom, ako maldivská vláda vyhlásila v pondelok v krajine 15-dňový výnimočný stav.

V ostrovnej krajine vypukli aj ostré protesty.
V ostrovnej krajine vypukli aj ostré protesty. Foto: TASR/AP Photo/Mohamed Sharuhaan

Maldivský exprezident Muhammad Našíd vyzval v utorok z exilu zahraničných lídrov, aby Maldivám pomohli pri riešení súčasnej politickej krízy.

Zároveň požiadal Indiu, aby do tejto ostrovnej krajiny poslala svojho vyslanca s podporou armády, ktorý by sa zaslúžil o oslobodenie uväznených sudcov tamojšieho najvyššieho súdu a lídrov opozície, informovala agentúra AP.

Našídova prosba prišla po tom, ako maldivské bezpečnostné sily zadržali v noci na utorok dvoch z celkovo štyroch sudcov tamojšieho najvyššieho súdu a neskôr i jedného z hlavných opozičných politikov.

K ich zadržaniu došlo po tom, ako maldivská vláda vyhlásila v pondelok v krajine 15-dňový výnimočný stav. Vláda takto reagovala na rozhodnutie najvyššieho súdu, ktorý minulý týždeň prekvapivo nariadil prepustenie viacerých väznených opozičných lídrov.

 

Úradujúci maldivský prezident Abdalla Jámín odmietol uposlúchnuť toto nariadenie, čím vyvolal v ostrovnej krajine protesty. "Musíme ho z tohto postu odstrániť," uviedol podľa stanice BBC exprezident Našíd.

Maldivská opozícia označila zadržanie sudcov za "čistky". Reakciu súčasnej maldivskej vlády odsúdilo aj medzinárodné spoločenstvo, pričom americké ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo v súlade so situáciou na súostroví obavy.

Jámín medzičasom vystúpil s prejavom v štátnej televízii. Uviedol v ňom, že sudcovia najvyššieho súdu v krajine chystali puč.

Výnimočný stav bol podľa jeho slov zavedený, aby sa rozhodnutie súdu prešetrilo. Súd podľa Jámína prekročil svoje právomoci, pričom nariadením o prepustením opozičných politikov "nehanebne narušil systém kontroly a rovnováhy" v krajine.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?