01. 03. 2018 13:27 , článok bol aktualizovaný 01. 03. 2018 14:06 | BRUSEL/TASR

Európska komisia plánuje po vražde Kuciaka preskúmať dotácie v slovenskom pôdohospodárstve

V rozhovore pre nemecký denník Die Welt to uviedol komisár EÚ pre rozpočet Günther Oettinger.

Pochod na pamiatku zavraždených Kuciaka a Kušnírovej.
Pochod na pamiatku zavraždených Kuciaka a Kušnírovej. Foto: TASR/AP Photo/Bundas Engler

Po vražde novinára Jána Kuciaka bude Európska komisia (EK) preverovať informácie o možnom zneužívaní dotácií z európskeho rozpočtu do pôdohospodárstva na Slovensku. V rozhovore pre nemecký denník Die Welt to uviedol komisár EÚ pre rozpočet Günther Oettinger.

Závažné a neprijateľné činy

"Dôkladne sa pozrieme na tento prípad. O niekoľko týždňov budeme mať jasno ohľadom finančných tokov a možného zneužitia," povedal eurokomisár, ktorý podľa vlastných slov považuje "za možné, že v tomto prípade boli priame alebo nepriame platby pôdohospodárom alebo agrárnym podnikom z nášho európskeho rozpočtu zneužité na kriminálne ciele".

Mladý slovenský novinár zverejnil informácie, ktoré je teraz potrebné "bezpodmienečne preveriť", uviedol Oettinger.

"Je to vážne obvinenie, že sa s prostriedkami európskeho rozpočtu nenarábalo riadne a že je v hre možno aj korupcia či dokonca mafia." Komisár tiež povedal, že vražda Kuciaka a jeho priateľky, ako aj vlaňajšie zavraždenie novinárky na Malte, sú "závažnými a neprijateľnými" činmi.

Zdôraznil, že nezávislosť médií a sloboda slova patria k základným hodnotám Únie. "Nezávislosť médií nesmie byť ohrozená," vyhlásil Oettinger s tým, že eurokomisia je v kontakte s vládou v Bratislave a verí, že si slovenské úrady urobia svoju prácu.

Kritizoval však zároveň "zlý vývoj" v tom, že "poprední politici na Slovensku sa uchyľujú k všeobecnému odsudzovaniu médií".

Osobitná vyšetrovacia misia

Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani vo štvrtok v rámci plenárneho zasadnutia v Bruseli predstavil návrh na vyslanie osobitnej vyšetrovacej misie EP na Slovensko v spojitosti s vyšetrovaním káuz, na ktorých pracoval zavraždený novinár Ján Kuciak.

Tajani spresnil, že návrh pochádza z dielne frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS/EPP) a bol mu predložený lídrom tejto politickej skupiny Manfredom Weberom. Vplyvný nemecký europoslanec zároveň presadil aj to, aby sa Konferencia predsedov EP okrem vyslania osobitnej misie na Slovensko na budúci týždeň (6.3.) zaoberala aj návrhom na zaradenie "veľkej a otvorenej" debaty o situácii na Slovensku do marcového programu plenárnej schôdzke v Štrasburgu.

Weber, ktorý v týchto otázkach úzko spolupracuje s europoslancom Ivanom Štefancom (KDH), šéfom šesťčlennej slovenskej delegácie v EĽS, vo svojom stanovisku upozornil, že podľa najnovších správ môže byť motívom dvojnásobnej vraždy na Slovensku aj zneužívanie finančných prostriedkov EÚ.

"Európsky parlament musí byť hnacou silou pri objasnení incidentov na Slovensku," povedal. Weber pre tento návrh získal podporu skupiny Zelených/EFA, podľa Štefanca sa však v priebehu najbližších hodín má rozhodnúť zloženie osobitnej misie, do ktorej má každá politická frakcia v EP právo nominovať svojho zástupcu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?