27. 04. 2018 13:26 | BRUSEL/TASR

EÚ zachraňuje včely. Zakázala tri látky, ktoré ich ohrozujú

Ak dôjde k poklesu počtu včiel, bude to predstavovať riziko aj pre ekonomiku a zásoby potravín.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR

Členské štáty EÚ sa dohodli na úplnom zákaze používania troch látok, ktoré sú obsiahnuté v pesticídoch. K opatreniu došlo na základe vedeckej štúdie, ktorá dokázala, že tieto látky sú škodlivé pre včely.

Európska komisia odporučila predmetný zákaz po tom, ako Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) dospel k záveru, že dané tri neurotoxické látky - klotianidín, imidakloprid a tiametoxán -, známe pod spoločným označením neonikotinoidy, poškodzujú centrálny nervový systém hmyzu vrátane včiel.

Včely opeľujú mnoho plodín. Ak dôjde k poklesu počtu včiel, bude to predstavovať riziko aj pre ekonomiku a zásoby potravín. Predmetné tri látky bude zakázané používať vo voľnej prírode, povolené však stále budú v skleníkoch, kde sa predpokladá, že im včely nebudú vystavené. Nariadenie má vstúpiť do platnosti koncom roka.

Používanie týchto pesticídov je v EÚ zmrazené od roku 2013, keď prvé štúdie EFSA potvrdili ich negatívny vplyv na včely. Uvedené pesticídy sa používajú v poľnohospodárskej praxi pri ochrane rastlín a širokej škále plodín vrátane ovocia a zeleniny.

V roku 2015 EFSA uskutočnila ešte dôkladnejšie hodnotenia a vlani potvrdila nebezpečenstvo, ktoré uvedené tri pesticídy predstavujú pre včely medonosné, ale aj pre divé včely (čmeliaky a osamelé včely).

Približne päťdesiat odborníkov, ktorí sa v piatok stretli v Bruseli, má za cieľ presadiť zákaz všetkých neonikotinoidných pesticídov. To isté požadujú aj demonštranti, ktorí sa zhromaždili na Schumanovom námestí v blízkosti inštitúcií EÚ. Aktivistov na protestnú akciu zvolala mimovládna medzinárodná organizácia Avaaz.

Viaceré výskumy poukázali na to, že včely, ktoré sú vystavené pôsobeniu neonikotinoidných pesticídov, majú zníženú dĺžku života a menej pravdepodobne sa dokážu vrátiť naspäť do svojho domáceho úľa.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?