22. 06. 2018 17:16 | BUKUREŠŤ/TV Markíza

Rumuni výšli do ulíc. Nahneval ich "smiešny" trest pre predsedu vládnucej strany

Demonštranti žiadajú novú vládu, už začiatkom týždňa ich pobúrilo schválenie kontroverzných zákonov na obmedzenie právomocí prokurátorov.

Rumuni protestujú v centre Bukurešti.
Rumuni protestujú v centre Bukurešti. Foto: TV Markíza

Tisícky Rumunov opäť zaplnili ulice Bukurešti a ďalších univerzitných miest v celej krajine. Nespokojní ľudia chcú novú vládu.

Za všetko teraz môže zverejnenie správy, že predsedu rumunských vládnucich socialistov Liviu Dragneua odsúdil súd na tri a pol roka väzenia za podnecovanie na zneužitie právomocí úradu verejného činiteľa. Dragnea nemusí ísť za mreže hneď - má právo sa odvolať.

Demonštrantov už začiatkom týždňa pobúrilo schválenie kontroverzných zákonov na obmedzenie právomocí prokurátorov. Podľa kritikov ide o krok, z ktorého bude profitovať práve šéf PSD Dragnea.

Rumunská protikorupčná prokuratúra žiadala pre Dragneua až desaťročné väzenie. V prípade bola obvinená aj jeho bývalá manželka, ktorej súd nariadil zaplatiť smiešnu pokutu v prepočte asi 214 eur.

Dragnea bol v piatok tiež oslobodený spod obvinení z falšovania. V rokoch 2008-10 loboval za to, aby vtedajšia vláda platila dvom ženám pracujúcim v oblasti sociálnych služieb, ktoré však v skutočnosti pracovali pre jeho stranícku centrálu.

Dragnea, ktorý je najvplyvnejším politikom krajiny a tiež predsedom dolnej komory parlamentu, sa v súlade s platnou legislatívou nemôže stať rumunským premiérom. V inom procese bol totiž podmienečne odsúdený pre podvod, ktorého sa mal dopustiť v súvislosti s referendom z roku 2012.

Napriek usvedčeniu si však udržiava obrovský politický vplyv. V januári pretlačil na post premiérky takmer neznámu Vioricu Dancilaovú. Jej vláda sa v súčasnosti pokúša obmedziť prácu protikorupčnej prokuratúry, ktorú však Európska únia oceňuje a vyzdvihuje. Sociálni demokrati sa, naopak, snažia dosiahnuť, aby prezident odvolal jej šéfku.

 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?