25. 07. 2018 15:25 | LONDÝN/kc

Uväznená v manželstve. Žena sa nemôže rozviesť, zakázal jej to súd

Pán Owens (80) trvá na tom, že jeho správanie nie je skutočný dôvod, pre ktorý sa s ním manželka chce rozviesť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Napriek tomu, že je v manželstve nešťastná, súd nevyhovel jej žiadosti o rozvod. Britská občianka Tiny Owensová (68) sa po 40 rokoch manželstva rozhodla pre rozvod. Jej manžel to, ale odmieta a proti je aj súd, ktorý rozhodol, že v spoločnom zväzku musia zotrvať do roku 2020. Píše o tom spravodajský portál BBC.

Britské rodinné právo nepustí, žena vraj nesplnila jednu zo zákonných podmienok. Pani Owensová je z rozhodnutia „a neochoty" súdu zdrvená.

So svojim manželom Hughom sa zobrali v roku 1978 a majú dve dospelé deti. Rozvod zvažovala už od roku 2012, spoločný príbytok však opustila až v roku 2015 - čo je hlavnou prekážkou v tom, aby súd rozhodol v jej prospech. Podľa britských zákonov totiž v prípade jednostrannej žiadosti o rozvod musia manželia žiť oddelene najmenej 5 rokov.

Pán Owens (80) trvá na tom, že jeho správanie nie je skutočný dôvod, pre ktorý sa s ním manželka chce rozviesť. Podľa neho je skutočnou príčinou to, „že mu bola neverná, alebo len tak z nudy".

Predsedkyňa súdu , ktorý vo veci rozhodoval priznala, že ide o problematický prípad, no nedá sa nič robiť, zákony hovoria jasnou rečou. Právnik pani Owensovej uviedol, že ide o necitlivé rozhodnutie. Britské súdnictvo podľa neho zaspalo dobu a neriadi sa súčasnými morálnymi princípmi.

Prípad vyvolal vo Veľkej Británii vášnivú debatu o potrebe zmien v rodinnom práve. Mnohí právnici volajú po reforme a vyzývajú členov britského parlamentu, aby o tomto probléme začali diskutovať.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?