27. 11. 2018 10:22 , článok bol aktualizovaný 27. 11. 2018 10:59 | KYJEV/tvnoviny.sk

Na palube zadržaných ukrajinských lodí boli príslušníci kontrarozviedky

Rusi zverejnili video so zadržanými námorníkmi.

Ukrajinská loď.
Ukrajinská loď. Foto: TASR/AP

Ruská federálna bezpečnostná služba (FSB) zverejnila v utorok video s tromi ukrajinskými námorníkmi, ktorých v nedeľu pri pobreží ukrajinského polostrova Krym zadržali ruské pohraničné hliadky.

Záznam zachytáva výsluch trojice námorníkov, z ktorých všetci potvrdili, že porušili ruské hranice. To, či muži vypovedali pod nátlakom, nebolo bezprostredne možné zistiť. Jeden z nich podľa správy agentúry AP jasne čítal z čítačky.

Šéf Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) Vasyľ Hrycak uviedol, že na palube zadržaných plavidiel sa nachádzali aj príslušníci SBU a jeden z nich pri tom, ako na malú flotilu troch lodí ruská strana strieľala, utrpel vážne zranenia, napísala v utorok agentúra Reuters.

"Podľa potvrdených operačných informácií SBU použilo jedno z ruských útočných lietadiel proti ukrajinským lodiam dve neriadené bojové strely, v dôsledku čoho jeden z príslušníkov SBU utrpel vážne zranenia," objasnil vo vyhlásení zverejnenom v pondelok Hrycak.

Zdroj: Twitter/We only except Euros

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v utorok po incidente v Kerčskom prielive vyzval Moskvu, aby začala znova dodržiavať medzinárodné právo a rešpektovať územnú zvrchovanosť svojich susedov. "Cieľom musí byť, aby Rusko začalo opäť presadzovať medzinárodné pravidlá a neporušovalo územnú suverenitu svojich susedov," vyhlásil Maas v Berlíne.

Na dosiahnutie tohto cieľa Nemecko a jeho európski spojenci potrebujú jasné zásady a "skutočný dialóg" o spoločnej bezpečnosti v Európe, dodal Maas, ktorého citovala agentúra Reuters.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu medzi Čiernym a Azovským morom zajalo spoločne s námorníkmi tri lode ukrajinských námorných síl. Rusi na ne spustili streľbu. Pri incidente bolo podľa ukrajinských zdrojov zranených najmenej šesť ukrajinských vojakov, pričom stav dvoch z nich je údajne ťažký.

Nedeľný incident v Kerčskom prielive vyvolal obavy z vypuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V reakcii na tieto udalosti ukrajinský parlament schválil vyhlásenie stanného práva.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?