28. 11. 2018 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Napätie na Ukrajine naháňa tamojším ľuďom strach. Tento muž odišiel radšej s rodinou na Slovensko

Tvrdí, že nie je sám, kto si myslí, že na vojnu nie je dôvod.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Vojnový stav na Ukrajine naháňa tamojším ľuďom strach. Obávajú sa, že by mohol prerásť do ozbrojeného konfliktu. Hlavne muži, ktorých by mohli povolať do armády, z krajiny odchádzajú.

Eduard je Ukrajinec a na Slovensku má pracovné povolenie. Keď sa dopočul, že v jeho krajine hrozí vojnový stav, poslal po svoju manželku s deťmi. Na Slovensku ich prichýlil kamarát.

Manželka musí do práce a deti do škôlky. On sa ale domov nechystá. Obáva sa, že ak by vojnový stav rozšírili na celú krajinu, musel by sa hlásiť v armáde. Tvrdí, že nie je sám, kto si myslí, že na vojnu nie je dôvod.

Vývoj situácie pozorne sledujú hlavne cez sociálne siete. Z oblastí, v ktorých už vojnový stav platí, už muži radšej neodchádzajú. A snažia sa na seba neupútať pozornosť.

Bezprostredne za našou hranicou zatiaľ vojnový stav neplatí. Dostať sa v týchto dňoch z Ukrajiny na Slovensko nie je jednoduché.

Od nedele hraničné priechody blokovali nespokojní Ukrajinci. Nepáči sa im, že za autá s euroznačkami musia pred vstupom na Ukrajinu zaplatiť vysoké poplatky.

Za tri dni pustili cez hraničné priechody v Uble a Vyšnom Nemeckom len asi tristo áut.

Protestujúci sa dnes popoludní z hraničných priechodov stiahli a obidva by mali byť opäť prejazdné.

Viac v reportáži Vladimíra Bučka

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?