18. 01. 2019 16:14 , článok bol aktualizovaný 18. 01. 2019 17:10 | PRAHA/TASR

Na Václavskom námestí v Prahe sa zapálil muž

Okoloidúci ľudia ho uhasili.

Muž sa zapálil na Václavskom námestí v Prahe
Muž sa zapálil na Václavskom námestí v Prahe Foto: novinky.cz

Na Václavskom námestí v Prahe sa krátko po 15.00 h zapálil muž. Podľa prvotných informácií ide o muža narodeného v roku 1964. Najprv sa polial horľavinou a následne sa zapálil. Okoloidúci ho uhasili. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Podľa hovorkyne pražskej polície Andrey Zoulovej ide o muža českej národnosti. Z prvých informácií podľa nej vyplýva, že muž "nemal politický motív a nešlo ani o spoločenský protest".

Muž, ktorý sa podpálil pod sochou sv. Václava, má popáleniny na 30 percentách tela. Záchranári ho previezli do Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady a uviedli ho do umelého spánku so zaistenými dýchacími cestami.

"Tesne predtým (zapálením) tu mal rozložený stojan s dvoma ceduľkami. Jeden bol akože v arabskom písme, čo mi hneď robilo nepríjemne a niečo si furt mumlal. Ale mal tam zavesené dva kresťanské krížiky. Potom sa polial a zapálil, z reštaurácie ho videli a bežali ho hasiť hasiacim prístrojom a nejaká pani sa ho pokúšala uhasiť taškou," opísal Novinkám situáciu jeden z okoloidúcich.

Okolnosti udalosti preveruje polícia. Informácie o totožnosti muža však zatiaľ nezverejnila. Z dôvodov vyšetrovania odklonila dopravu na Václavskom námestí na ulicu Krakovská.

Na Václavské námestie dorazila medzičasom chemická jednotka hasičov, ktorá bude zisťovať, akú horľavinu muž použil.

Napodobenie Palacha

V stredu 16. januára uplynulo presne 50 rokov od upálenia sa študenta Jána Palacha. Polial sa benzínom a zapálil na rovnakom mieste na Václavskom námestí. Chcel vyburcovať národ z pasívneho prístupu k politickej situácii a hlavne sovietskej okupácie. Zomrel po troch dňoch v nemocnici.

Naposledy sa na Václavskom námestí v marci 2003 upálil vtedy 19-ročný Zdeněk Adamec z Humpolca, ktorý sa odvolával na činy Jana Palacha a Jana Zajíca. Mladík vtedy zanechal list nazvaný Pochodeň 2003, v ktorom uviedol, že ide o protest proti "takzvanému demokratickému systému".

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?