02. 09. 2019 08:57 | PRAHA/TASR

Česká prokuratúra dementovala správy o zastavení trestného stíhania Babiša

Za stavbu Čapí hnízdo mu hrozí až desať rokov za mrežami.

Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. Foto: AP Photo/Petr David Josek

Mestské štátne zastupiteľstvo (prokuratúra) v Prahe dementovalo správy o zastavení trestného stíhania českého premiéra Andreja Babiša a ďalších piatich osôb v kauze dotácie na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Informoval o tom spravodajský server Aktuálně.cz.

"Nemožno zatiaľ tvrdiť, že štátne zastupiteľstvo stíhanie zastavilo. Koncept dozorujúceho štátneho zástupcu bol predložený vedúcemu štátneho zastupiteľstva. Ten rozhodne," upozornil štátny zástupca a zároveň hovorca Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Aleš Cimbala.

Na informáciu, že bolo zastavené trestné stíhanie predsedu hnutia ANO a českého premiéra a ďalších piatich obvinených v kauze Čapí hnízdo, ktorú ako prvý zverejnil Deník N, je ešte priskoro. Zatiaľ je potrebné stále čakať, povedal Cimbala, ktorý má ako jediný oprávnenie poskytovať v tejto veci informácie.

Podľa neho sa zatiaľ stalo len to, že dozorujúci štátny zástupca Jaroslav Šaroch vypracoval koncept, ktorý predložil vedúcemu Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Martinovi Erazímovi.

"Pán vedúci sa s týmto konceptom zoznámi a posúdi, či rozhodnutie dozorujúceho žalobcu je dostatočne odôvodnené, dôvodné a zákonné. Až na základe tohto dôjde k vydaniu rozhodnutia, ktoré bude buď doručené účastníkom, alebo súdu podľa daného typu rozhodnutia. Až potom môžeme hovoriť o tom, či bolo stíhanie zastavené, alebo bola podaná obžaloba," vysvetlil Cimbala.

Opakovane pritom označil rozhodnutie dozorujúceho prokurátora Šarocha o zastavení stíhania len za koncept a nie konečný dokument. "Ide skutočne o koncept, ľudovo to môžeme takto označovať, nie je to ešte definitívne rozhodnutie. Rozhodnutie je na vedúcom mestského štátneho zastupiteľstva magistrovi Erazímovi. Jeho verzia rozhodnutia sa nemusí zhodovať s konceptom pána doktora Šarocha," uviedol pre Aktuálně.cz Cimbala s tým, že až táto konečná verzia bude rozoslaná všetkým, ktorých sa týka.

Českému premiérovi hrozí v kauze dotácie na výstavbu multifunkčného areálu Čapí hnízdo v stredných Čechách až desaťročný trest väzenia za dotačný podvod a poškodenie finančných záujmov Európskej únie. Okrem Babiša čelia stíhaniu aj jeho manželka Monika, dcéra Adriana Bobeková, švagor Martin Herodes, ako aj bývalí členovia spoločnosti Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?