09. 09. 2019 17:49 | BRATISLAVA/TV Markíza

Moskve bude ďalších päť rokov vládnuť strana blízka Putinovi. Jej popularita však klesá

V mestskom zastupiteľstve stratili tretinu mandátov.

Moskva - ilustračná snímka.
Moskva - ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Moskvu na najbližšie obdobie opäť ovládne strana blízka Vladimírovi Putinovi. Napriek víťazstvu Jednotného Ruska v komunálnych voľbách však jej popularita medzi voličmi výrazný klesla. V mestskom zastupiteľstve stratili tretinu mandátov.

Komunálne voľby sa konali vo viac ako 80 regiónoch Ruskej federácie. Najväčšia pozornosť sa ako obyčajne sústreďovala na hlasovanie v Moskve.

Kandidáti, ktorých v hlavnom meste podporovali opozičné parlamentné strany alebo kandidovali ako nezávislí, obsadia v moskovskej mestskej Dume 20 zo 45 kresiel.

Výsledky, napriek víťazstvu, ale netešia stranu Jednotné Rusko, ktorá je blízka politike Kremľa. Z celkového počtu 45 kresiel bude mať v moskovskom zastupiteľstve 25, čo je o 13 menej ako mala doteraz.

K výraznej strate prispela bezpochyby aj výzva opozície k takzvanému „rozumnému hlasovaniu". Voliči mali podľa nej hlasovať za akéhokoľvek kandidáta, ktorého meno sa nijako nespája s Kremľom.

Účasť vo voľbách v hlavnom meste bola tesne nad 21 percent, podobne ako pred piatimi rokmi. Vtedy kandidáti Jednotného Ruska a provládnej platformy Moja Moskva získali v zastupiteľstve ruskej metropoly 38 mandátov. K výsledkom terajších volieb sa však vyjadrujú veľmi opatrne.

Veľa opozičných politikov však vo voľbách v hlavnom meste kandidovať nesmelo. Dôvodom mali byť údajné nezrovnalosti počas registrácie.

V Moskve sa z tohto dôvodu konali početné demonštrácie, ktoré polícia násilne potláčala a stovky protestujúcich zatkla. Medzi nimi bol aj vodca opozície Alexej Navaľnyj, ktorého súd za účasť na protestoch poslal ešte v júli na 30 dní za mreže.

Viac v reportáži Juraja Šimka

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?