30. 10. 2019 21:14 | VARŠAVA/TASR

Proeurópski starostovia Budapešti a Varšavy chcú spojiť sily, volajú i Valla

Rafal Trzaskowski sa stal starostom Varšavy koncom roka 2018, Gergely Karácsony dosiahol tento mesiac šokujúce víťazstvo vo voľbách starostu maďarskej metropoly.

Starosta Budapešti Gergely Karácsony vo volebnej centrále po víťazstve v komunálnych voľbách.
Starosta Budapešti Gergely Karácsony vo volebnej centrále po víťazstve v komunálnych voľbách. Foto: TASR/Marton Monus/MTI via AP)

Proeurópski starostovia Budapešti a Varšavy uvažujú nad spojením síl proti nacionalistickým stranám vládnucim v Maďarsku a Poľsku a vyzvali aj primátorov českého a slovenského hlavného mesta, aby sa k nim pridali. V stredu o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Podľa pozorovateľov strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána a poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) vytvorili stredoeurópsky typ neliberálnej demokracie, ktorá spôsobuje napätie vo vzťahoch s Európskou úniou.

Stredoľavý politik Gergely Karácsony dosiahol tento mesiac šokujúce víťazstvo vo voľbách starostu maďarskej metropoly Budapešť a zasadil tak prvý volebný úder Orbánovi od jeho nástupu k moci v roku 2010, píše agentúra AFP.

Centrista Rafal Trzaskowski sa stal starostom poľského hlavného mesta Varšava koncom minulého roka, keď porazil kandidáta strany PiS.

Obaja starostovia diskutovali o spolupráci medzi hlavnými mestami Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska, povedal Karácsony pre poľský liberálny denník Gazeta Wyborcza.

"V každej z našich krajín nás vlády odďaľujú od európskeho stredu a vzdorujú tomu iba veľké mestá," uviedol Karácsony.

"V každom z našich štyroch hlavných miest sú progresívni starostovia, čo poskytuje dokonalý základ pre spoluprácu," dodal maďarský politik.
Štyri metropoly by sa mohli zjednotiť a vytvoriť tlak na Brusel, aby "posielal viac európskych peňazí priamo do veľkých miest" a obchádzal centrálne vlády, vysvetľoval Karácsony.

Varšava a ďalšie veľké mestá v Poľsku, kde neraz stoja vo vedení politici spriaznení s opozíciou, vyhlasujú, že dostávajú zo štátnych pokladníc nedostatočné sumy financií.
"Je to zaujímavý nápad, ktorý si zaslúži, aby sa o ňom diskutovalo," povedal v stredu hovorca Varšavy Kamil Dabrowa pre AFP.

Dabrowa uviedol, že starostovia plánujú ďalšie diskusie 8. novembra v nemeckom hlavnom meste Berlín počas slávností pri príležitosti 30. výročia pádu Berlínskeho múru.
Primátor českého hlavného mesta Praha Zdeněk Hřib, člen protisystémovej strany Piráti, v stredu pre AFP uviedol, že "iniciatívu privítal".

Primátor slovenskej metropoly Bratislava Matúš Vallo bol opatrný a vyhlásil, že je "ťažké" vyjadriť sa ku Karácsonyho iniciatíve, lebo financovanie veľkých miest je v každej krajine odlišné.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?