30. 12. 2019 23:08 | BUKUREŠŤ/TASR

Pacientka (†66) začala horieť počas operácie

Jej telo potreli roztokom na báze alkoholu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Pacientka trpiaca rakovinou začala horieť počas operácie v rumunskej nemocnici. Utrpela rozsiahle popáleniny a o týždeň nato zomrela, informovala v pondelok agentúra AFP.

K tragickému incidentu došlo krátko pred Vianocami v nemocnici Floreasca v rumunskej metropole Bukurešť, ktorá sa špecializuje na urgentnú medicínu.

Pacientke (†66) najskôr potreli telo dezinfekčným roztokom na báze alkoholu. Chirurgovia následne použili elektrický skalpel, v dôsledku čoho sa roztok vznietil.

Podľa poslanca rumunského parlamentu za opozičnú stranu USR žena "vzbĺkla ako fakľa" a utrpela popáleniny na 40 percentách povrchu tela. Poslanec o incidente informoval v pondelok na Facebooku, pričom sa odvolal na zdroj z nemocnice Floreasca.

Jedna zo asistujúcich zdravotných sestier na pacientku, trpiacu rakovinou pankreasu, vyliala vedro vody, aby oheň zahasila. Žena však už medzitým utrpela rozsiahle popáleniny a o týždeň, 29. decembra, zomrela.

Rumunské ministerstvo zdravotníctva prisľúbilo, že tento "nešťastný incident" dôkladne vyšetrí. Zdôraznilo, že chirurgovia nesmúpoužívať dezinfekciu s obsahom alkoholu, keď operujú elektrickým skalpelom.

Podľa agentúry AFP udalosť poukazuje na nepriaznivý stav rumunského zdravotníctva. Napriek určitým zlepšeniam z posledných rokov nemocnice v Rumunsku stále zápasia so zastaraným vybavením či nedostatkom lekárov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?