08. 01. 2020 06:01 , článok bol aktualizovaný 08. 01. 2020 15:25 | TEHERÁN/TASR

Zverejnili zoznam obetí leteckého nešťastia v Iráne, Teherán odmieta odovzdať čierne skrinky

Príčinou havárie ukrajinského lietadla bol zrejme požiar motora spôsobený technickými problémami.

Trosky ukrajinského lietadla na predmestí Teheránu.
Trosky ukrajinského lietadla na predmestí Teheránu. Foto: TASR/AP/Ebrahim Noroozi)

Haváriu lietadla ukrajinských aerolínií so 176 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo v iránskej metropole Teherán, nikto neprežil. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie iránskeho Červeného polmesiaca.

Ukrajinské veľvyslanectvo v Iráne nateraz vylučuje verziu, že príčinou havárie bol teroristický útok. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval zdržať sa špekulácií a publikovania neoverených verzií príčin havárie ukrajinského lietadla v Iráne.

 

Ako uviedla iránska agentúra IRNA, príčinou havárie ukrajinského lietadla bol požiar motora spôsobený technickými problémami. Pilot následne stratil kontrolu nad lietadlom, ktoré sa zrútilo.

Letecká spoločnosť Ukraine International Airlines (UIA), ktorá prevádzkovala lietadlo Boeing 737-800, uviedla, že stroj prešiel pred dvoma dňami plánovanou technickou kontrolou. Lietadlo bolo vyrobené v roku 2016 a spoločnosť UIA ho kúpila priamo od výrobcu.

Agentúra Ukrinform medzičasom informovala, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dôsledku havárie ukrajinského lietadla v Iráne nariadil preveriť technický stav všetkých civilných lietadiel na Ukrajine.

Našli čiernu skrinku

Iránske pátracie tímy už objavili čierne skrinky havarovaného ukrajinského lietadla, Irán ich však odmieta odovzdať výrobcovi - americkej spoločnosti Boeing.

"Čiernu skrinku nedáme výrobcovi a Američanom," uviedol Alí Alí Ábedzáde, výkonný riaditeľ iránskej agentúry pre civilné letectvo. Dodal, že krajina, do ktorej budú záznamníky prevezené na dešifrovanie, ešte nebola vybraná.

Ábedzáde zdôraznil, že príčina nehody nebude zverejnená, kým nebude dokončená analýza údajov z čiernej skrinky.

V Teheráne sa zrútilo ukrajinské lietadlo.
V Teheráne sa zrútilo ukrajinské lietadlo. Foto: TASR/AP Photos/Mohammad Nasiri
 

Ukrajinské médiá zverejnili štátnu príslušnosť obetí

Takmer všetky obete stredajšej havárie ukrajinského lietadla Boeing 737 v Iráne boli občanmi iných štátov ako Ukrajiny. Informoval o tom spravodajský portál Ukrajina 24/7.

Podľa tohto zdroja lietadlom spoločnosti Ukraine International Airlines cestovali dvaja Ukrajinci a asi 13 členov posádky bolo tiež z Ukrajiny. Medzi cestujúcimi bolo 82 iránskych občanov, 63 Kanaďanov, 10 Švédov, štyria Afganci, traja Nemci a traja Briti.

Na let na linke PS752 z Teheránu do Kyjeva sa zaregistrovalo 169 cestujúcich, ale dvaja z nich do lietadla nenastúpili. Na brífingu v Kyjeve o tom v stredu informoval tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov. Dodal, že mená týchto cestujúcich a ďalšie okolnosti sa objasňujú.

Personál na letisku Boryspil v Kyjeve pre agentúru AP uviedol, že touto linkou zvyčajne cestujú iránski študenti, ktorí sa tentoraz zrejme vracali na Ukrajinu po zimných prázdninách.


Pád ukrajinského lietadla v Iráne nikto neprežil.
Pád ukrajinského lietadla v Iráne nikto neprežil. Foto: TASR/AP Photos/Mohammad Nasiri
 

Lietadlo typu Boeing 737-800 spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA), smerujúce do ukrajinskej metropoly Kyjev, sa zrútilo v blízkosti mesta Parand ležiaceho asi 60 kilometrov juhozápadne od Teheránu krátko po vzlete z tamojšieho Medzinárodného letiska imáma Chomejního.

Podľa internetovej stránky Flightradar24 stroj odštartoval z Teheránu o 03.42 h SEČ. Posledné údaje z jeho paluby zaznamenalo riadenie letovej prevádzky o 03.44 h SEČ.

 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?