21. 01. 2020 11:10 | CANBERRA/jh

Nebezpečný vírus sa mohol dostať z Číny do ďalších krajín. Jeden muž je v karanténe v Austrálii

V Číne zomrelo už šesť ľudí.

Opatrenia na čínskych letiskách pre nebezpečný vírus
Opatrenia na čínskych letiskách pre nebezpečný vírus Foto: TASR/AP

Počet ľudí, ktorí sa v Číne nakazili novým vírusom podobným SARS, stúpol v utorok na 291. Čínske úrady zaznamenali takmer 80 nových potvrdených prípadov nákazy, ktorej doposiaľ podľahli šiesti ľudia. Úrady vo Wu-chane, ktorý je predpokladaným zdrojom nákazy, zakázali turistom opustiť územie tohto mesta. 

Koronavírus sa podľa aktuálnych informácií mohol dostať mimo Čínu. Austrálske úrady uviedli, že podrobili testom jedného muža, ktorý sa vrátil domov z oblasti, kde vypukla epidémia, uviedol portál abc.net.au.

Muž je v karanténe u seba doma v meste Brisbane (štát Queensland). Mal príznaky podobné zápalu pľúc, čo spôsobuje aj tento nový vírus. Lekári ho podrobili testom a čakajú na výsledky, ktoré budú mať zrejme až o niekoľko dní.

Úrady obyvateľov upokojujú, že nie je dôvod na paniku. Letiská v Austrálii sprísnili bezpečnostné opatrenia a podrobujú cestujúcich z Číny dôkladným kontrolám.

Opatrenia na čínskych letiskách pre nebezpečný vírus
Opatrenia na čínskych letiskách pre nebezpečný vírus Foto: TASR/AP
 

Vírus v Číne

Čínske ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo takmer 80 nových potvrdených prípadov, pričom ďalších 900 ľudí je pre podozrenie z nákazy týmto vírusom na pozorovaní.

Nový koronavírus pochádza z toho istého rodu ako vírus SARS. Ten v rokoch 2002 - 2003 zabil takmer 650 ľudí po celej pevninskej Číne a v Hongkongu.

Popredný čínsky odborník na nákazlivé choroby Čung Nan-šan v pondelok potvrdil, že nový, doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc sa prenáša z človeka na človeka.

Za zdroj nákazy sa pokladá trhovisko s plodmi mora v meste Wu-chan, ale Čung uviedol, že pacienti sa mohli týmto koronavírusom nakaziť aj bez toho, aby stredočínske mesto navštívili. V juhočínskej provincii Kuang-tung sa dvaja pacienti infikovali od členov rodiny, ktorí Wu-chan navštívili.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?