24. 02. 2020 08:55 | KUALA LUMPUR/TASR

Najstarší premiér na svete podal demisiu

Premiér v liste kráľovi svoju demisiu vysvetlil snahou koaličných partnerov zvrhnúť vládu.

Mahathir Mohamad
Mahathir Mohamad Foto: TASR/AP

Malajzijský premiér Mahathir Mohamad odstúpil v pondelok zo svojej funkcie. S odvolaním sa na vyhlásenie premiérovej kancelárie o tom informovala agentúra AFP.

Premiér v liste kráľovi svoju demisiu vysvetlil snahou koaličných partnerov zvrhnúť vládu. Mohamad bol s vekom 94 rokov najstarším lídrom krajiny na svete.

Mohamad sa snaží rezignáciou udržať pri moci. Po volebnom víťazstve v roku 2018 Mohamad sľúbil odovzdať moc svojmu koaličnému partnerovi Anwarovi Ibrahimovi, predsedovi Ľudovej strany spravodlivosti (PKR). Nestanovil však presný termín, kedy tak má urobiť.

Mohamad povedal, že Ibrahimovi odovzdá premiérsky úrad, keď "konsoliduje administratívu". Podľa AFP sa však opozícia v rámci PKR pokúsila v nedeľu prevziať moc v strane od Ibrahima, odvolať z funkcie jeho stúpencov a následne zvrhnúť Mohamadovu vládu.

Ibrahim v pondelok počas návštevy v kráľovskom paláci povedal, že s reformnou agendou vlády je spokojný a dúfa, že bude pokračovať.

Malajzii vládne široká koalícia zvaná Aliancia nádeje (Pakatan Harapan), ktorej súčasťou bola aj Mohamedova strana Bersatu a Ibrahimova PKR. Iba niekoľko minút pred Mohamedovou rezignáciou Bersatu oznámila, že opúšťa koalíciu a za premiéra podporí Mohamada. Koalíciu vzápätí opustilo aj 11 poslancov PKR a niekoľko jej ministrov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?