13. 08. 2020 10:08 | BOHUMÍN/jh

Podpálil byt, kde bolo na oslave 15 ľudí. Z okna vyskočila tehotná tínedžerka, zomreli aj tri deti

Zdeněk K. zabil 11 ľudí, medzi nimi aj svojho syna, vnuka a expartnerku.

Zdeněk Konopka zabil 11 ľudí
Zdeněk Konopka zabil 11 ľudí Foto: Profimedia.sk

Na sobotu 8. augusta české mesto Bohumín len tak ľahko nezabudne. V horiacom byte, ktorý pre rodinné spory zapálil 54-ročný Zdeněk K., zhorelo šesť ľudí (vrátane troch detí), ďalších päť obetí vyskočilo zo zúfalstva z okna. Nemali ale žiadnu šancu, pretože byt sa nachádza na 11. poschodí. Zachránili sa iba štyria ľudia, ktorí preliezli balkón a dostali sa tak k susedom. Niektorí z nich ale utrpeli vážne popáleniny, uviedol portál tn.cz.

Na detskej oslave sa nachádzalo 15 ľudí, z toho tri deti. Najmladší chlapec mal iba osem rokov, malo ísť o suseda z bytovky, ktorý prišiel zagratulovať kamarátovi. Rodinná oslava sa ale zmenila na peklo, keď opitý Zdeněk vylial na vchodové dvere horľavinu a zapálil ich. Požiar sa rýchlo rozšíril do celého bytu a únikový východ bol zablokovaný.

 

Muža zadržala na mieste polícia. Okamžite sa k činu priznal. Karvinský súd rozhodol o jeho väzbe, je obvinený z viacnásobnej vraždy. Muža pred sudcu priviezli v nemocničnom úbore s obviazanými rukami a v nepriestrelnej veste. Mužovi za jeho skutok hrozí až doživotie.

Medzi obeťami je aj tehotná tínedžerka

Zdeněk K. podpálil byt, v ktorom býval jeho syn s družkou a synom, úmyselne. Motívom mali byť rodinné nezhody a tiež fakt, že ho opustila partnerka a nasťahovala sa k synovi. Muž pred sudcom uviedol, že ich chcel iba postrašiť a neuvedomil si, čo môže spôsobiť.

V byte sa nachádzalo 15 ľudí, medzi ktorými boli susedia aj kamaráti mladej rodiny. Lukáš K. (†30) a jeho priateľka Lenka V. (†30) usporiadali pre syna Dominika (†9) oslavu. Všetci v byte zahynuli.

Na oslave bola ďalšia mladá rodina. Ani Lukáš B. s manželkou Luciou a dcérou Melániou (†11) neunikli horiacemu peklu. Zahynul aj Lukášov kamarát Petr P., Lukášova mama Silvia K. (†53), Dominikov kamarát Honza V. (†8) a tínedžerka Nikola G. (†17), ktorá bola v ôsmom mesiaci tehotenstva.

Nikola bola na oslave so svojím priateľom, ktorý mal neuveriteľné šťastie. Keď vypukol požiar, s kamarátom fajčil na balkóne a podarilo sa mu dostať na susedný balkón. Pomohli tak ešte ďalším dvom osobám, ktoré boli v kúpeľni a stihli utiecť na balkón.

Pietna spomienka

Pozostalí po obetiach, ale aj susedia a známi, sa v utorok podvečer stretli pred bytovkou a zorganizovali pietnu spomienku. Zapaľovali sviečky, nosili hračky, kvety ale aj fotografie obetí. Moravskosliezsky kraj chce pomôcť zmierniť následky nešťastia a vyhlásil preto finančnú zbierku.

Pietna spomienka v Bohumíne
Pietna spomienka v Bohumíne Foto: Marek Mudra‎/Facebook
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?