27. 08. 2020 11:05 | KRAKOV/kc

Poliak strávil pre krádež kávy 8 rokov na psychiatrii, teraz vysúdil rekordné odškodné

Všetko sa zmenilo, keď sa prípadu ujal právnik, ktorý predtým dosiahol prepustenie dvoch iných pacientov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Rikke

Poliak, ktorý musel stráviť 8 rokov v psychiatrickej liečebni za krádež niekoľkých balení kávy, vysúdil rekordné odškodné.

O verdikte informoval spravodajský portál Onet. Súd v Krakove uznal argumentáciu poškodeného a nariadil vyplatiť mu odškodné vo výške 2 miliónov zlotých (454-tisíc eur).

Muža, ktorého celé meno neuviedli a predstavený je iba ako"Stanislaw", prepustili z psychiatrického zariadenia v meste Rybnik pred štyrmi rokmi.

Strávil tam 8 rokov pretože v krakovskom hypermarkete ukradol sedem balení kávy. Súd vtedy rozhodol, že zlodej trpí paranoidnou schyzofréniou a že hrozí, že podobný čin spácha aj v budúcnosti. Sudca vychádzal z toho, že už mal na svedomí viacero drobných krádeží a nariadil nútenú liečbu na psychiatrii.

Muž skončil v liečebni v Rybniku, kde podstúpil liečbu elektrošokmi a podávali mu silné lieky. Súdni znalci neskôr označili takýto spôsob liečby za neopodstatnený. Lekárske posudky lekárov z liečebne navyše mužovi nedávali nádej, že ho budú môcť niekedy púrepustiť na slobodu. 6iadosť o ukončenie liečby mu zamietli celkovo štrnásťkrát.

Všetko sa zmenilo, keď sa prípadu ujal právnik, ktorý predtým dosiahol prepustenie dvoch iných pacientov zo spomínaného zariadenia. O prepustení Stanislawa nakoniec rozhodol až najvyšší súd. V rozhodnutí uviedli, že na najprísnejšie opatrenia voči dotyčnému nebol dôvod.

Muž postupne vyhral tri súdne procesy a pôvodne mal dostať odškodné 200-tisíc zlotých (45-tisíc eur). Stanislaw žiadal 11 miliónov zlotých (2 500 000 eur), odvolací súd v Krakove rozhodol, že dostane 2 milióny (454-tisíc eur). Aj táto suma však prekonala rekord za najvyššie odškodné v histórii poľského súdnictva. Rozsudok je právoplatný.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?