04. 09. 2020 12:53 | BEJRÚT/TASR

V troskách Bejrútu zrejme našli ďalších preživších. Prístroje zaznamenali známky života

Pulz, ktorý prístroje zaznamenali v piatok, sa v porovnaní s predchádzajúcim záznamom výrazne spomalil.

Libanonskí a čilskí záchranári počas pátrania po preživšom na mieste zrútenej budovy v bejrútskom prístave.
Libanonskí a čilskí záchranári počas pátrania po preživšom na mieste zrútenej budovy v bejrútskom prístave. Foto: TASR/AP/Hussein Malla

Mesiac po mohutnom výbuchu v prístave libanonskej metropoly Bejrút citlivé prístroje zachytili v ruinách jednej zo zrútených budov tlkot srdca.

Následne záchranári aj za pomoci psov začali vo štvrtok s pátraním po prípadných preživších. Pomocou termokamier totiž v hĺbke asi dva metre pod ruinami budovy detegovali jedno alebo dve telá, informoval v piatok spravodajský server France Info. Jeden zo záchranárov pre libanonský rozhlas uviedol, že skenery vtedy zaznamenali aj 19 nádychov a výdychov za minútu.

Budova, kde sa pátra po preživších, sa úplne zrútila po explózii, ktorá 4. augusta zrovnala so zemou celé štvrte Bejrútu. Zahynulo pri tom 191 ľudí a viac ako 6500 utrpelo zranenia. Sedem osôb je stále nezvestných.

Záchranári sa vo štvrtok pokúšali cez provizórne vyhĺbený tunel dostať k miestu, kde by sa telá mohli nachádzať. Pri jeho razení však narazili na kovové prúty, ktoré im bránili v napredovaní. Keďže sa domnievali, že tieto prúty fungujú ako "výstuž", mali obavy, že po ich odstránení by sa prístupový "tunel" mohol zrútiť.

Zdroj: YouTube/AFP News Agency

Záchranné práce boli preto nakrátko zastavené. Na miesto povolali armádnych ženistov, ktorí lokalitu krátko pred polnocou zabezpečili pomocou žeriavov.

Čilskí záchranári a tímy libanonskej civilnej ochrany následne v piatok ráno odstraňovali kusy sutiny už len rukami alebo lopatkami a snažili sa nájsť tunel alebo vstupný bod, ktorý by im umožnil prístup k "preživšiemu alebo mŕtvole", informovala agentúra AFP.

Pulz, ktorý prístroje zaznamenali v piatok, sa v porovnaní s predchádzajúcim záznamom výrazne spomalil, uviedol Nicholas Saade, ktorý koordinuje čilské záchranné tímy s ich libanonskými kolegami.

Libanon, ktorý už pred výbuchom v prístave zažíval hlbokú hospodársku krízu, nie je vybavený na zvládanie katastrof podobného rozsahu. Krajine chýbajú vybavenie a odborné znalosti na zvládnutie náročných pátracích a záchranných operácií, do ktorých sa zapojili odborníci z Čile, Francúzska a Spojených štátov. 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?