28. 10. 2020 21:47 | DUBAJ/kc, TASR

Najvyššia budova sveta sa rozsvietila vo farbách československej trikolóry

Zatiaľ čo v Česku je tento deň štátnym sviatkom, na Slovensku je výročie vzniku ČSR pamätným dňom.

Najvyššia budova sveta vysvietená vo farbách československej vlajky.
Najvyššia budova sveta vysvietená vo farbách československej vlajky. Foto: Twitter/Burj Khalifa

Česká republika a Slovensko si v stredu pripomenuli 102 rokov od vzniku samostatného československého štátu. Národný výbor československý v Prahe 28. októbra 1918 prevzal moc, vydal prvý zákon o zriadení samostatného československého štátu a zverejnil v Lidových novinách známe zvolanie "Lide československý!".

Zatiaľ čo v Česku je tento deň štátnym sviatkom, na Slovensku je výročie vzniku ČSR zatiaľ iba pamätným dňom. Zmeniť to môže novela, ktorú do parlamentu predložili poslanci Ondrej Dostál a Peter Osuský (obaja SaS). Návrh je momentálne v druhom čítaní. Strana Za ľudí pripomína, že ak by pred 102 rokmi nevznikla ČSR, je veľmi pravdepodobné, že by sme dnes nemali svoj vlastný štát.

Opozičná ĽSNS výročie podľa slov jej hovorcu Ondreja Ďuricu neoslavuje. "V historickom kontexte to nevnímame ako obdobie naplnenia slovenskej túžby po sebaurčení a samostatnosti. Občanov ČR však považujeme za bratský národ a vážime si naše vzájomné nadštandardné vzťahy," uviedol.

Vznik Československej republiky si uctili aj v Dubaji. Najvyššia budova sveta Burj Khalifa sa pri príležitosti výročia rozsvietila vo farbách trikolóry.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?