09. 12. 2020 12:05 | MOSKVA/kc

Putinov zať zaplatil za rozprávkové bohatstvo iba 100 dolárov. Po rozvode sa mu prestalo dariť

V 32 rokoch sa stal najmladším dolárovým miliardárom v Rusku.

Kiril Šamalov na archívnej fotografii z roku 2016.
Kiril Šamalov na archívnej fotografii z roku 2016. Foto: Profimedia.sk

Ruský podnikateľ Kirill Šamalov (38) rozprávkovo zbohatol krátko po sobáši s Jekaterinou Tichonovou, dcérou prezidenta Vladimira Putina. V súčasnosti už bývalý zať ruského prezidenta získal balík akcií ropnej spoločnosti Sibur v hodnote 380 miliónov dolárov (314 miliónov eur) za smiešnych 100 dolárov.

Upozornil na to portál iStories, ktorý pri zisťovaní podrobností o nákupe spolupracoval s Projektom pre informovanie o organizovanom zločine a korupcii (OCCRP). Informácie získali z uniknutých e-mailov, ku ktorým sa dostali hackeri. Píše o tom britský denník The Guardian.

Emaily mal údajne získať Austrálčan Troy Hunt. V januári 2019 sa mu podarilo preniknúť do obrovskej databázy 773 miliónov e-mailov od 21 miliónov ľudí, kde narazil aj na správy od Kirilla Šamalova, ktorý sa v 32 rokoch stal najmladším dolárovým miliardárom v Rusku.

Kirill, najmladší syn spoluvlastníka banky AKB Rossija Nikolaja Šamalova, nakúpil akcie Siburu cez offshreovú firmu. Nákup sa uskutočnil iba niekoľko mesiacov po tom, či sa v roku 2013 Šamalov oženil s Putinovou dcérou Jekaterinou.

Kirill Šamalov a Jekaterina Tichonovová.
Kirill Šamalov a Jekaterina Tichonovová. Foto: Profimedia.sk
 

„Je to jednoduché, Putinova dcéra sa vydala a novomanželia dostali darček v hodnote 380 miliónov dolárov," komentoval odhalenie na sociálnej sieti ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorý si získal popularitu práve vďaka boju proti korupčným praktikám.

Britský denník The Guardian sa snažil získať vyjadrenie od Šamalovovej firmy Ladoga Management, ale nedočkal sa odpovede. Predstaviteľ Siburu pre denník potvrdil, že si Šamalov kúpil akcie v rámci plánu predaja akcií manažérom, ale ich cenu nekomentoval. Uviedol iba to, že podmienky pre nákup akcií boli pre všetkých rovnaké.

Balík akcii ropnej firmy vraj neboli jediným darčekom od vplyvného švagra. Šamalov sa postupne stal investorom vo viacerých developerských a telekomunikačných spoločnostiach. Hodnotu jeho majetku odhadli na 2 miliardy dolárov.

Uniknuté e-maily odhalili aj to, že Šamalov s manželkou sa svojím bohatstvom netajili. Užívali si lživot ruskej elity a pravidelne nakupovali luxusný tovar. Iba tuje do ich záhrady mali stáť 100-tisíc dolárov.

Všetko sa zmenilo v roku 2018 po rozvode s Putinovou dcérou. Šamalovovi sa prestalo dariť a jeho majetok sa odvtedy scvrkol na 800 miliónov dolárov. Výrazne sa znížil aj jeho podiel vo firme Sibur. Z 21 percent akcií na 4 percentá. Hovorí sa, že to bol trest za rozvod.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?