17. 12. 2020 12:47 | MOSKVA/TASR

Putin nevidí dôvod, prečo sa nedať zaočkovať. Novinári sa ho pýtali aj na Navaľného

Ruské zdravotníctvo bolo podľa prezidenta Putina v boji proti koronavírusu účinnejšie než zdravotníctva v iných krajinách.

Ruský prezident Vladimir Putin počas video výročnej tlačovej konferencie v Moskve.
Ruský prezident Vladimir Putin počas video výročnej tlačovej konferencie v Moskve.

Rusko pandémii koronavírusu SARS-CoV-2 čelilo dobre, možno dokonca lepšie než ostatné krajiny, povedal vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas výročnej tlačovej konferencie. Informovala o tom agentúra TASS.

"Vzhľadom na veľké množstvo problémov, ktorým čelíme, môžeme so sebavedomím povedať, že sme im čelili dobre a v niektorých oblastiach dokonca lepšie než ďalšie krajiny sveta, ktoré môžu byť právom hrdé na svoju hospodársku stabilitu a vývoj svojich sociálnych a zdravotných služieb," povedal.

Ruské zdravotníctvo bolo podľa prezidenta Putina v boji proti koronavírusu účinnejšie než zdravotníctva v iných krajinách a Rusku sa podarilo získať čas vďaka rýchlej reakcii na začiatku pandémie.

Pandémia spôsobila, že Rusko sa znova zjednotilo s cieľom ukázať, že dokáže jednotne čeliť akejkoľvek hrozbe.

"Jedným z mála spôsobov, ako prekonať všetky problémy v spojitosti s pandémiou, je hromadné očkovanie," povedal a dodal, že týmto spôsobom sa vytvára kolektívna imunita voči vírusu.

Zdôraznil, že ruská vakcína je účinná a bezpečná a podľa svojich slov nevidí dôvod, prečo sa nedať zaočkovať. Prezident sa podľa svojich slov dá zaočkovať pri prvej príležitosti.
Putin je podľa svojich slov presvedčený, že plánovaná spolupráca Ruska na vývoji vakcíny proti koronavírusu so spoločnosťou AstraZeneca prinesie dobré výsledky.

"Som si istý, že z toho bude veľmi dobrý výsledok pre našich občanov a zvyšok sveta," povedal.

Prezident počas tlačovej konferencie hovoril aj o hospodárskej situácii krajiny. Pokles hrubého domáceho produktu Ruska bol na úrovni 3,6 percenta, čo je menej než v popredných európskych krajinách a Spojených štátoch, povedal podľa TASS-u Putin. Takisto oznámil, že nezamestnanosť v Rusku dosiahla úroveň 6,3 percenta. Na začiatku roka bola na úrovni 4,7 percenta.

Výročná tlačová konferencia sa tento rok v dôsledku komplikovanej epidemiologickej situácie koná formou videokonferencie, oznámil v novembri Kremeľ. Táto konferencia sa koná každoročne od roku 2001, s prestávkou v rokoch 2008-12, keď bol Putin ruským premiérom, pripomína TASS.

 

Putin opäť odmietol účasť ruských úradov na otrávení Navaľného

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok odmietol opätovné obvinenia z účasti ruskej vlády na otrávení ruského opozičného politika Alexeja Navaľného v auguste tohto roka, informovala agentúra DPA.

Putin na výročnej tlačovej konferencii povedal, že takéto tvrdenia "rozvírili" médiá snažiace sa o vyvolanie rozruchu. Vyšetrovanie v súvislosti s Navaľným označil za legalizáciu materiálov amerických špeciálnych služieb, píše agentúra TASS.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu odmietol nedávno zverejnené zistenia médií, podľa ktorých ruská tajná služba (FSB) údajne sledovala a otrávila ruského opozičného politika Alexeja Navaľného.

Putin sa vyjadril aj k parlamentným voľbám, ktoré sa v krajine uskutočnia na budúci rok, píše agentúra TASS. Takisto vyjadril presvedčenie, že zo zahraničia sa vyskytnú pokusy zasiahnuť do ich diania.

Rusko je podľa jeho slov pripravené prijať pozorovateľov volieb a je odhodlané tak urobiť s cieľom zaistiť dôveru občanov vo volebné výsledky.

"Samozrejme, že sme otvorení spolupráci s našimi partnermi, sme otvorení pre medzinárodných pozorovateľov," povedal a dodal, že "takáto otvorenosť sa pravdepodobne nedá nájsť inde na svete".

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?