18. 12. 2020 06:00 | LONDÝN/tvnoviny.sk, lm

Dievča zabil znečistený vzduch. Ide o prvého človeka v histórii s touto príčinou smrti

Ellina matka teraz chce docieliť zavedenie nového zákona o čistom ovzduší, ktoré by dodržiavali vlády po celom svete.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: Shutterstock / NadyGinzburg

Mala len deväť rokov a do dejín sa zapísala ako prvý človek, ktorý zomrel na následky extrémneho znečistenia ovzdušia. Ella Kissi-Debrah z Londýna zomrela v dôsledku silného astmatického záchvatu, ktorý podľa koronera priamo spôsobilo práve nevhodné prostredie, informuje CNN.

Ella totiž so svojou matkou žila v blízkosti jednej z najrušnejších ciest v hlavnom meste Spojeného kráľovstva - South Circular. Zomrela v nemocnici vo februári 2013 po zástave srdca. Dievčatko posledné tri roky svojho života trpelo ťažkou astmou, ktorá spôsobovala zástavy srdca a dýchania a časté boli aj hospitalizácie v nemocnici.

Ella Kissi-Debrah
Ella Kissi-Debrah Foto: Profimedia.sk
 

V jej úmrtnom liste však v kolónke príčina smrti stojí- akútne respiračné zlyhanie, ťažká astma a vystavenie sa znečistenému ovzdušiu. Podľa charitatívnych organizácii Athma UK a British Lung Foundation tak ide oficiálne o prvého človeka v histórii, ktorému koroner určil za jednu z príčin priamo nadmerne znečistené ovzdušie.

Asistent koronera Philip Barlow uviedol, že Ellina matka netušila o znečistení ovzdušia a závažnosti astmy. Inak sa zrejme s dcérou presťahovala do vyhovujúcejšieho prostredia. „Znečistenie ovzdušia bolo významným faktorom prispievajúcim k vzniku a extrémnemu zhoršeniu jej astmy,“ uviedol Barlow, keď po dvojtýždňovom vyšetrovaní predniesol svoje závery na Súdnom dvore v Southwarku.

Podľa jeho zistení bolo dievča v rokoch 2010 až 2013 vystavené takým vysokým hladinám oxidu dusičitého a pevných častíc, ktoré presahujú aj limity určené Svetovou zdravotníckou organizáciou. Hlavným zdrojom znečistenia boli pritom práve emisie z dopravy, ktoré medzi rokmi 2010-2013 značne presahovali aj hodnoty určené Európskou úniou a britskými vnútroštátnymi právnymi predpismi.

Rosamunda Kissi-Debrah
Rosamunda Kissi-Debrah Foto: Profimedia.sk
 

Predchádzajúce rozhodnutie z roku 2014, v ktorom sa dospelo k záveru, že Ella zomrela na akútne zlyhanie dýchania, zrušil Najvyšší súd po nových dôkazoch o nebezpečných úrovniach znečistenia ovzdušia v blízkosti jej domu. Starosta Londýna Sadiq Khan to označil za míľnik a ocenil mimoriadnu odvahu a boj Ellinej matky za spravodlivosť pre jej dcéru.

„Dosiahli sme spravodlivosť, ktorú si tak zaslúžila,“ uviedla po rozsudku Ellina matka Rosamunda Kissi-Debrah. „Je to však aj o ďalších deťoch, ktoré bývajú v našom meste a ktoré sú rovnako vystavené vysokej úrovni znečistenia ovzdušia,“ dodala.

Ellina matka teraz chce docieliť zavedenie nového zákona o čistom ovzduší, ktoré by dodržiavali vlády po celom svete.

Rosamunda Kissi-Debrah
Rosamunda Kissi-Debrah Foto: Profimedia.sk
 

„Dnešný verdikt predstavuje precedens pre posun v tempe a rozsahu, v akom musí teraz vláda, miestne úrady a klinickí pracovníci spolupracovať na riešení zdravotnej krízy týkajúcej sa znečistenia ovzdušia,“ povedala Sarah Woolnough, výkonná riaditeľka spoločnosti Asthma UK a British Lung Foundation.

Hovorca vlády Spojeného kráľovstva uviedol, že vláda má pripravený plán v hodnote 3,8 miliardy libier, ktorý smeruje k riešeniu dopravy, znečistenia oxidom dusičitým a rovnako sa chystá podniknúť aj ďalšie kroky v ochrane komunít pred znečistením ovzdušia.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?