05. 01. 2021 10:55 | WASHINGTON/jh

Z muža, ktorý neprávom strávil vo väzení takmer 30 rokov, je milionár. Už nikdy nemusí pracovať

Odsúdili ho za vraždu, ktorú nespáchal a teraz ho prepustili aj s poriadnym odškodným.

Chester Hollman s rodinou
Chester Hollman s rodinou Foto: Profimedia

Američan Chester Hollman je voľný. Keď mal 21 rokov, neprávom ho obvinili z vraždy študenta Pensylvánskej univerzity, ktorý zomrel pri prepadnutí v roku 1991. Odsúdili ho aj napriek málo dôkazom a vo väzení strávil takmer 30 rokov, uviedli novinky.cz.

V prípade nastal posun až v roku 2019, kedy sudca nariadil jeho prepustenie z väzenia s tým, že vyšetrovatelia postavili svoje obvinenie na falošných dôkazoch od osôb, ktoré prinútili svedčiť. Muži zákona mali údajne tajiť dôkazy, ktoré smerovali k pravým vinníkom.

Chester sa na slobodu dostal 30. decembra 2020. Získal aj neuveriteľné odškodné - až 9,8 miliónov dolárov (takmer 8 miliónov eur). „Neexistujú žiadne slová, ktoré by vyjadrili to, o čo som prišiel. Toto odškodnenie ukončuje náročnú etapu môjho života a ja sa teraz vydám s rodinou na novú," uviedol Chester.

Chester Hollman s rodinou
Chester Hollman s rodinou Foto: Profimedia
 

Hollmanovým prípadom sa zaoberá aj jeden z dielov seriálu The Innocence Files, ktorý zverejnil Netflix. Serál sa zameriava na prípady osôb, ktoré neprávom odsúdili za zločiny, ktoré nespáchali.

Tento prípad je jeden z mnohých, kedy odsúdencov po rokoch prepustili a dostali sedemciferné odškodné za prehrešky polície vo Philadelphii v 80. a 90. rokoch.


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?