13. 01. 2021 21:56 | WASHINGTON/TASR

Líder republikánskej väčšiny v Senáte nevylúčil, že podporí impeachment Trumpa

Donald Trump v stredu vyzval svojich stúpencov, aby zachovali pokoj a nedopustili sa ďalších násilností.

Líder republikánskej väčšiny v hornej komore Kongresu Mitch McConnell.
Líder republikánskej väčšiny v hornej komore Kongresu Mitch McConnell. Foto: TASR/Senate Television via AP

Líder republikánskej väčšiny v americkom Senáte Mitch McConnell v stredu naznačil, že sa ešte nerozhodol, ako zahlasuje vo veci impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa. Ako píše agentúra AFP, nevylúčil tým, že ústavnú žalobu voči odchádzajúcemu šéfovi Bieleho domu podporí.

„Keďže médiá zaplavili špekulácie, ešte som nespravil konečné rozhodnutie o tom, ako budem hlasovať a chcem si vypočuť právne argumenty, keď budú prezentované Senátu," uviedol McConnell pred svojimi republikánskymi kolegami.

Jeho príklad by pri prípadnom hlasovaní o impeachmente v Senáte mohli nasledovať aj ďalší republikáni.

Stanica CNN predtým informovala, že McConnell určite neschváli konanie mimoriadneho zasadnutia Senátu. To znamená, že členovia Senátu sa znova nezídu skôr ako 19. januára, čo je deň pred slávnostnou inauguráciou nového demokratického prezidenta Joea Bidena.

Trump vyzval svojich stúpencov, aby sa vyhli násilnostiam

Americký prezident Donald Trump v stredu vyzval svojich stúpencov, aby zachovali pokoj a nedopustili sa ďalších násilností. Stalo sa tak v čase, keď Snemovňa reprezentantov rokuje o podaní ústavnej žaloby voči Trumpovi pre obvinenia z "podnecovania povstania" v súvislosti s nepokojmi v Kapitole. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vzhľadom na správy o ďalších demonštráciách vyzývam k tomu, že nemôže dôjsť k žiadnemu násiliu, žiadnemu porušeniu zákona a žiadnemu vandalizmu akéhokoľvek druhu. To (násilie) nie je to, za čím stojím ja, ani za čím stojí Amerika," uviedol Trump vo vyhlásení, ktoré zverejnil Biely dom. Vyzývam všetkých Američanov, aby pomohli zmierniť napätie a upokojiť vášne. Ďakujem vám," dodal.

Prezident podľa stanice CNN vyhlásenie podal po tom, čo v poradí už šiesty republikán v Snemovni reprezentantov avizoval, že zahlasuje za jeho impeachment. Trumpa k tomuto kroku vyzývali mnohí jeho spolupracovníci i zákonodarcovia, ako napríklad líder republikánov v Snemovni reprezentantov Kevin McCarthy, ktorý podľa CNN navrhoval vyhlásenie s podobným znením.

McCarthy v stredu povedal, že Trump "nesie zodpovednosť" za vyvolanie vzbury v Kapitole minulú stredu, avšak impeachment považuje za nevhodný. „Verím, že ústavná žaloba na prezidenta v tak krátkom čase by bolo chybou," citovala McCarthyho agentúra AFP. Viedlo by to podľa neho totiž "k ďalšiemu rozdeleniu tejto krajiny", uviedol.

Kongres by mal podľa neho prijať rezolúciu odsudzujúcu Trumpa za podnietenie nepokojov a porušenie prezidentskej prísahy, ktorá je verejným, ale najmä symbolickým krokom. Trump podľa zdroja zo CNN sledoval prebiehajúcu debatu o podaní ústavnej žaloby zo Západného krídla Bieleho domu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?