20. 01. 2021 06:42 | WASHINGTON/TASR

Trump pozastavil deportácie Venezuelčanov

Trumpova vláda zároveň uvalila na Venezuelu ďalšie sankcie v súvislosti s ropným priemyslom v krajine.

Donald Trump počas príhovoru.
Donald Trump počas príhovoru.

Prezident Spojených štátov Donald Trump v predvečer svojho odchodu z funkcie podpísal výkonné nariadenie, ktoré na 18 mesiacov pozastavuje deportácie občanov Venezuely naspäť do vlasti. Trump rozhodnutie zdôvodnil prebiehajúcou krízou v tejto juhoamerickej krajine. V stredu o tom informovala agentúra AFP.

Inaugurácia nového amerického prezidenta Joea Bidena naživo na TVnoviny.sk

„Rozhodol som, že je v zahraničnopolitickom záujme Spojených štátov pozastaviť (na 18 mesiacov) vysťahovanie ktoréhokoľvek občana Venezuely alebo cudzinca bez štátnej príslušnosti, ktorý žil naposledy vo Venezuele," uvádza sa v nariadení.

Tento krok presadzujú republikáni v štáte Florida, kde žije mnoho Venezuelčanov, ktorí svoju krajinu opustili v dôsledku hospodárskej krízy a politických nepokojov. Viac ako 145.000 Venezuelčanom v USA hrozí, že ich pošlú naspäť do vlasti, píše AFP. Trumpova vláda v utorok zároveň uvalila na Venezuelu ďalšie sankcie v súvislosti s ropným priemyslom v krajine, informovala agentúra AP.

Novozvolený americký prezident Joe Biden sa úradu ujme v stredu. Bidenov nominant na post ministra zahraničných vecí Antony Blinken podľa AP v utorok na pôde amerického Senátu uviedol, že súhlasí s rozhodnutiami Trumpovej vlády uvaliť sankcie na Venezuelu, ako aj uznať lídra venezuelskej opozície Juana Guaidóa ako právoplatného prezidenta tejto krajiny.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?