29. 01. 2021 20:26 | RUSKO/TASR

Rusko pristúpilo na novú dohodu START. Putin podpísal jej päťročné predĺženie

Dohoda obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v piatok päťročné predĺženie platnosti novej dohody START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní. Informovala o tom agentúra AFP.

Kremeľ ešte v utorok informoval, že Rusko a Spojené štáty sa dohodli na predĺžení novej zmluvy START. Ruský prezident Vladimir Putin následne v rovnaký deň predložil parlamentu návrh zákona o predĺžení platnosti tohto dokumentu.

Ruská Štátna duma (dolná komora parlamentu) v stredu jednomyseľne ratifikovala túto dohodu o päťročnom predĺžení platnosti novej zmluvy New START, ktorá by inak vypršala 5. februára. Putin predĺženie tejto dohody označil za "krok správnym smerom" k znižovaniu globálneho napätia.

Predĺženie paktu si nevyžaduje súhlas Kongresu USA, no ruskí zákonodarcovia dohodu museli ratifikovať, pripomína agentúra AP.

Predmetná zmluva, ktorá je poslednou platnou dohodou medzi Washingtonom a Moskvou o kontrole zbrojenia, bola uzavretá v roku 2010. Podpísali ju vtedajší prezidenti USA a Ruska - Barack Obama a Dmitrij Medvedev.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?