03. 02. 2021 12:52 | WASHINGTON/kc

Príbeh, z ktorého tuhne krv v žilách: Veterán opísal, ako prežil najhorší útok žralokov v histórii

Na utrápených stroskotancov sa dvakrát usmialo šťastie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock/Willyam Bradberry

Americký veterán z druhej svetovej vojny prehovoril o tom, ako prežil najhorší známy útok žralokov v histórii. Edgar Harrell (95) je jedným z posledných ľudí, ktorí prežili tragédiu lode USS Indianapolis, ktorú v roku 1945 potopila japonská ponorka vo vodách Filipínskeho mora. Ide o najväčšiu tragédiu v histórii amerického námorníctva. Píše o tom portál The Sun.

Z posádky, ktorú tvorilo 1195 mužov, prežilo iba 316 námorníkov. Spolu s ťažkým krížnikom sa potopilo 300 mužov, zvyšok posádky skončil vo vodách zamorenými žralokmi. Potopenie lode bolo v porovnaní s tým, čo ich čakalo, iba neškodná epizóda.

Takmer 900 mužov počas 4 dní okrem obávaných predátorov v noci čelilo extrémnemu chladu a počas dňa ich trápilo ostré slnko. Námorníci boli dehydratovaní a nemali žiadne jedlo. Útoky žralokov boli čoraz intenzívnejšie a častejšie. Rôzne druhy týchto obávaných predátorov prilákal pach krvi, ktorí vo vode dokážu zachytiť aj na niekoľko kilometrov.

„ Celý čas sme s hrôzou sledovali, ako žraloky za živa žerú našich kamarátov. Muž neďaleko vás bol ešte pred chvíľou živý, no keď ho idete skontrolovať, zistíte, že ho žraloky úplne vykuchali prípadne mu chýbala celá spodná časť tela," spomína na najhoršie chvíle života 95 ročný veterán, ktorý mal v tom čase iba 20 rokov.


zdroj: YouTube/New York Post

Keď sa krížnik USS Indianapolis potopil, veliteľstvo nemalo informácie o jeho presnej polohe. Posádka lode totiž musela dodržovať „rádiové ticho„ aby sa tak neprezradila vo vodách, v ktorých operovali japonské ponorky.

Na utrápených stroskotancov sa však dvakrát usmialo šťastie. Po dvoch dňoch, keď už niektorí trpeli halucináciami po pití morskej vody prišiel dážď, ktorý zvýšil šance na ich záchranu. Obrovská úľava však prišla po troch dňoch na mori, keď ich z oblohy spozorovala posádka bombardéra. V tom čase už bolo nažive iba 18 mužov z pôvodne 80 člennej skupiny, ktorej súčasťou bol aj Harrel. Väčšinu z nich zabili žraloky.

„Zrazu sa ozval výkrik, pri ktorom tuhne krv v žilách a muž zmizol pod hladinu," opísal veterán, ako postupne prišiel o väčšinu kamarátov.

Harrella a spol si zvýšila šance na prežitie, keď sa im podarilo postaviť provizórny raft z prázdnych hliníkových dební na muníciu a prepraviek na pomaranče.

Harrellova skupina sa pokúšala doplávať čo najbližšie k Filipínam, po ceste našli debnu so zemiakmi.„Boli zhnité, no v jadre ešte boli dobré. Bolo to vlastne jediné jedlo, ktoré sme mali od potopenia lode," hovorí Harrell.

Záchrana prišla po 4 a pol dňoch. Najskôr časť námorníkov vyzdvihlo obojživelné lietadlo, ktoré zachránilo 49 mužov a potom postupne prichádzali lode, ktoré boli najbližšie. Harrellov zdravotný stav bol s ohľadom na to, čo prežil celkom dobrý, v nemocnici sa zotavil za pár dní. Spolu s ďalšími námorníkmi, ktorí tragédiu prežili, ocenili za prejavenú odvahu Purpurovými srdciami.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?