17. 02. 2021 15:00 | DUBAJ/jh

Dubajská princezná poslala zúfalý odkaz. Tvrdí, že ju väzní otec v tajnej vile a bojí sa o život

Tajné video nakrútila v kúpeľni a zverejnila ho stanica BBC.

Princezná Latifa vo videu
Princezná Latifa vo videu Foto: BBC/YouTube.com

Vládca Dubaja šejk Mohammed bin Rašíd Al Maktoum, ktorý je zároveň viceprezidentom a premiérom Spojených arabských emirátov, väzní svoju vlastnú dcéru v tajnej vile. Tvrdí to princezná Latifa. Video s jej zúfalou nahrávkou zverejnila stanica BBC.

Princeznú Latifu naposledy videli na verejnosti v marci 2018 na jachte pri indickom pobreží, krátko po tom, čo sa jej podarilo ujsť z Dubaja za pomoci priateľov. Proti jej vôli ju po pár dňoch našli „otcovi muži" a vzali späť do Dubaja. Odvtedy nebola s nikým v kontakte. Na verejnosť sa teraz dostalo video, na ktorom tvrdí, že je proti svojej vôli zadržovaná v stráženej vile.

 

Ujsť z Dubaja sa pokúšala už ako tínedžerka, ďalší pokus o útek zdokumentovala vo videu z roku 2018. Aktuálne zábery obnovujú pochybnosti o pomeroch v zámožnej rodine. „Som v tejto vile rukojemníčka, urobili z nej väzenie. Všetky okná sú zabarikádované, nemôžem ich otvoriť," tvrdí 35-ročná princezná. Video urobila tajne v kúpeľni, čo je jediná uzamykateľná miestnosť. Agentúra Reuters uviedla, že jej tvrdenie nie je zatiaľ možné overiť.

Osud princeznej nie je ľahostajný skupine, ktorá sa označuje mottom „Osloboďte Latifu!" Podarilo sa im do vily prepašovať telefón. Právnik princeznej David Haigh vyzýva „k ukončeniu tohto strašného obdobia zneužívania rodičovských a ľudských práv, ktoré zásadným spôsobom poškodzujú povesť emirátov".

Priateľka princeznej bojuje za jej vyslobodenie
Priateľka princeznej bojuje za jej vyslobodenie Foto: Profimedia
 

Latifa vo videu ďalej tvrdí, že vilu strážia aj policajti. Nevie, čo s ňou chcú urobiť a má strach o svoj život. „Chcem sa dostať na slobodu," tvrdí. „Nemôžem ísť ani na čerstvý vzduch, ani otvoriť okná," dodáva.

BBC vo svojom dokumente uvádza, že dubajský šejk síce vybudoval prosperujúci Dubaj, ale podľa ochrancov ľudských práv netoleruje oponentov a umožňuje diskrimináciu žien. Známy je aj prípad s jeho manželkou princeznou Hájou, ktorá od neho utiekla aj s dvomi deťmi a žije vo Veľkej Británii. Britský súd rozhodol, že šejk dnes už exmanželku zastrašoval a nariadil únos dvoch svojich dospelých dcér, ktoré má s inou ženou.

šejk Mohammed bin Rašíd Al Maktoum s exmanželkou
šejk Mohammed bin Rašíd Al Maktoum s exmanželkou Foto: Profimedia
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?