21. 02. 2021 21:56 | VIEDEŇ/TASR

Irán a MAAE dospeli k dohode. Jadrové inšpekcie budú pokračovať, no v obmedzenej podobe

Dohoda je iba dočasná a zatiaľ nie je jasné, o aké obmedzenia pôjde.

Irán a MAAE dosiahli dočasnú dohodu o pokračovaní jadrových inšpekcií.
Irán a MAAE dosiahli dočasnú dohodu o pokračovaní jadrových inšpekcií. Foto: TASR/AP

Irán a Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) dospeli k dočasnej dohode, ktorá umožní pokračovanie inšpekcií v iránskych jadrových zariadeniach, hoci v obmedzenej podobe. Po ukončení rokovaní v Teheráne to v nedeľu večer oznámil šéf MAAE Rafael Grossi, ktorého citovala agentúra DPA.

„Dospeli sme k rozumnému výsledku," povedal Grossi novinárom po prílete do Viedne. Na základe dočasnej dohody bude síce prístup medzinárodných inšpektorov do iránskych jadrových zariadení od 23. februára zredukovaný, avšak umožní im pokračovať v práci.

„Prístup bude menší, ale budeme stále schopní udržať si potrebnú úroveň monitorovania a verifikácie," vyjadril sa Grossi. Podľa jeho slov bude dočasná "technická" dohoda v platnosti tri mesiace.

Neuviedol pritom, ako konkrétne bude činnosť inšpektorov v Iráne obmedzená oproti súčasnému stavu, ani neuviedol, či dôjde k zníženiu ich počtu, píše agentúra AP. Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf predtým uviedol, že dôjde vypnutiu kamier MAEE v iránskych jadrových zariadeniach.

Grossi priletel v sobotu do Iránu s cieľom pokúsiť sa presvedčiť tamojších predstaviteľov, aby mohli medzinárodní inšpektori pokračovať vo svojej doterajšej práci.

Islamská republika totiž na základe decembrového zákona prijatého iránskym parlamentom prestane od 23. februára uplatňovať tzv. dodatočný protokol k jadrovej dohode so svetovými mocnosťami. Ten inšpektorom MAAE priznával rozsiahle právomoci vykonávať kontroly na území Iránu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?