18. 03. 2021 13:20 | JEREVAN/TASR

Ponižujúca porážka Arménska má dohru. Premiér vyhlásil predčasné voľby

Nikol Pašinjan odmietol výzvu vedenia armády, aby z postu premiéra rezignoval.

Protivládne protesty v Arménsku
Protivládne protesty v Arménsku Foto: TASR/AP

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vo štvrtok oznámil, že 20. júna sa v krajine uskutočnia predčasné parlamentné voľby. Ich cieľom je, aby sa Arménsko dostalo zo súčasnej politickej krízy. Informovala o tom agentúra AFP.

„Predčasné parlamentné voľby sa budú konať 20. júna tohto roku," napísal Pašinjan na sociálnej sieti Facebook. Dodal, že toto rozhodnutie prijal po stredajších rokovaniach s lídrom opozičnej strany Prosperujúce Arménsko Gagikom Carukjanom, ako aj predchádzajúcich stretnutiach s predstaviteľmi ďalších strán a prezidentom Armenom Sarkisjanom.

„Predčasné parlamentné voľby sú najlepším sú najlepším východiskom zo súčasnej vnútropolitickej situácie," uviedol.

Arménsko sa zmieta v kríze od vlaňajšieho novembra, keď Pašinjan podpísal mierovú dohodu s Azerbajdžanom, sprostredkovanú Moskvou. Pašinjan tým spečatil ponižujúcu porážku v šesťtýždňových bojoch s Azerbajdžanom o región Náhorný Karabach. V krajine to vyvolalo protesty nahnevaných občanov a výzvy, aby odstúpil.

Politická kríza sa ešte zhoršila po tom, čo Pašinjan odmietol výzvu vedenia armády, aby z postu premiéra rezignoval. Armádu naopak obvinil z pokusu o prevrat a nariadil odvolanie náčelníka generálneho štábu Onika Gasparjana.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?