18. 03. 2021 17:14 , článok bol aktualizovaný 19. 03. 2021 07:08 | AMSTERDAM/tvnoviny.sk

EMA: AstraZeneca je bezpečná a účinná, môže však byť spojená so zriedkavými prípadmi zrazenín

EMA vo štvrtok uviedla, že výhody prevažujú nad rizikami.

Pohľad na sídlo Európskej liekovej agentúry (EMA) v Amsterdame.
Pohľad na sídlo Európskej liekovej agentúry (EMA) v Amsterdame. Foto: TASR/AP/Peter Dejong

Európska agentúra pre lieky (EMA) vo štvrtok uviedla, že vakcína od britsko-švédskej firmy AstraZeneca nesúvisí s celkovým zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazenín. Zdôraznila, že výhody prevažujú nad rizikami.

"Výbor dospel k jasnému vedeckému záveru: ide o bezpečnú a účinnú vakcínu," uviedla na tlačovej konferencii riaditeľka EMA Emer Cooková po tom, čo sa prípadom zaoberal Výbor EMA pre hodnotenie rizík liekov (PRAC).

"Výbor tiež dospel k záveru, že vakcína nie je spojená so zvýšením celkového rizika tromboembolických príhod alebo krvných zrazenín," dodala podľa agentúry AFP Cooková.

EMA v správe na svojej webovej stránke taktiež uviedla, že "neexistujú dôkazy o probléme súvisiacom s konkrétnymi šaržami vakcíny alebo s konkrétnymi výrobnými závodmi".

"Vakcína však môže byť spojená s veľmi zriedkavými prípadmi krvných zrazenín spojených s trombocytopéniou, čiže s nízkym počtom krvných doštičiek (prvkov v krvi, ktoré pomáhajú pri zrážaní) s krvácaním alebo bez krvácania vrátane zriedkavých prípadov zrazenín v cievach odvádzajúcich krv z mozgu (CVST)," informovala EMA.

Podľa nej PRAC vykoná ďalšie preskúmanie rizík vrátane preskúmania rizík s inými typmi vakcín proti COVID-19. Zároveň bude pokračovať dôkladné sledovanie hlásení o poruchách zrážania krvi. Okrem toho sa začínajú realizovať aj ďalšie štúdie, ktoré poskytnú "viac laboratórnych údajov a dôkazy z reálneho sveta", dodala Európska agentúra pre lieky.

EMA už v utorok vyhlásila, že "nič nenasvedčuje" tomu, že vakcína proti novému koronavírusu od firmy AstraZeneca môže za krvné zrazeniny, aké boli po očkovaní ňou hlásené z viacerých krajín. Zároveň dodala, že je "pevne presvedčená" o prínosoch tejto vakcíny.

Očkovanie vakcínou od AstraZenecy v poslednom období pozastavilo viacero krajín. Stalo sa tak po správach o výskyte krvných zrazenín u viacerých zaočkovaných osôb.

EMA prišla s vyhlásením iba krátko po zistení nórskych vedcov, ktorí tvrdia, že krvné zrazeniny, ktoré sa objavili u pacientov, sú priamym dôsledkom očkovania vakcínou od firmy AstraZeneca.

Britský regulátor nenašiel spojitosť medzi vakcínami a zrazeninami

Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) vo štvrtok oznámil, že nenašiel žiadnu priamu spojitosť medzi vakcínou spoločnosti AstraZeneca a tvorbou krvných zrazenín, informovala agentúra AFP.

Prínosy vakcín proti ochoreniu COVID-19 aj naďalej prevažujú nad možnými rizikami, uviedla MHRA s tým, že ľudia by sa v prípade, ak majú takúto možnosť, mali dať zaočkovať.
MHRA podrobne vedecky preskúmal všetky dostupné údaje vrátane údajov o hospitalizáciách z nemocníc a správ všeobecných lekárov, píše na svojej webovej stránke britská vláda.

Úrad takisto uviedol, že nenašiel spojitosť s krvnými zraneninami ani pri vakcínach konzorcia Pfizer/BioNTech, píše AFP.

U niektorých zaočkovaných sa podľa June Rainerovej z MHRA vyskytli také typy krvných zrazenín, ktoré sa môžu bežne vyskytnúť aj u osôb, ktoré zaočkované neboli, i u ľudí s ochorením COVID-19.

Viaceré európske krajiny z dôvodu výskytu krvných zrazenín očkovanie vakcínou od AstraZenecy pozastavili. Možná súvislosť medzi očkovaním a zrazeninami je momentálne predmetom vyšetrovania.

AstraZeneca víta správu EMA o bezpečnosti a účinnosti jej vakcíny

„Bezpečnosť vakcíny je prvoradá a vítame rozhodnutia regulačných úradov, ktoré potvrdzujú ohromné výhody našej vakcíny v úlohe zastaviť pandémiu. Veríme, že po starostlivo zvážených rozhodnutiach regulátorov sa bude môcť očkovanie po Európe obnoviť," píše sa vo vyhlásení AstraZenecy.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?